Ana Sayfa / Haber
TÖTM` de Gebelik Oluşumunu Engelleyen Rahim İçi Cihaz Geliştirildi 1142 defa okundu    

          Çocuk sahibi olmak istemeyen çiftlere yönelik düşünülen ve tamamı kendilerine ait olan rahim içi cihazın geliştirildiği Turgut Özal Tıp Merkezi her gün yeni başarılara imza atılıyor. Geliştirilen rahim içi cihaz sayesinde manyetik alan oluşturularak gebelik oluşumu engelleniyor.

          İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Önder Çelik yaptığı açıklamada, manyetik alan oluşturarak gebelik oluşumunu engelleyen ilk yerli malı rahim içi cihazı yaptıklarını ifade etti.
          Laboratuar ortamlarında ve hayvanlarda denenen cihazın başarılı olduğunu dile getiren Doç. Dr. Çelik, gerekli faz çalışmalarının yapılmasının ardından insan kullanımının yapılabileceğine dikkat çekti. Doç Dr. Önder Çelik, şöyle konuştu: ''Bize gelen hastaların bir kısmı çocuk sahibi olabilmek için gelirken bir kısmı da fazla çocuk olmaması için müracaat ediyorlar. Günümüzde gebelikten korunmanın birçok modern ve kolay yolu var. Bunlardan biri de rahim içi cihaz dediğimiz halk arasında 'spiral' denilen cihazlardır. Bu cihazlar üzerinde genlikle bakır içermekle birlikte hormon içerenleri de mevcuttur. Gebeliği önlemede oldukça başarılı olan bu cihazları kullanan kadınlarda, cihazlara rağmen rahim içi veya rahim dışı gebeliklerle karşılaşabiliyoruz. Özellikle dış gebelik gelişen hastalarda cerrahi müdahale gerekebiliyor. Biz buradan hareketle bir rahim içi cihaz dizaynı geliştirerek, bu cihazın hiç bir şekilde gebeliğe müsaade etmemesi gerektiği düşüncesinden yola çıktık ve yaklaşık 4 yıllık çalışmamızı sonuçlandırdık. Bu cihazın dizaynı tamamen bize ait.Çalışmamız, 'Eur J Contracept Reprod Health Care. 2009 ' dergisinde kısa süre önce yayınlandı.

           Cihazı normal cihazlardan ayıran bir takım özelliklerinin bulunduğunu dile getiren Doç. Dr. Çelik, şöyle devam etti: "Yeni cihazımız bakırlı cihazın sahip olduğu her türlü özelliğe sahip. Ancak bu cihazı bakırlı cihazlardan ayıran en önemli özelliği manyetik alan üretmesi, dolayısıyla sperm ve yumurtanın bu manyetik alana takılarak bir araya gelmesinin engellenmesi ve gebelik oluşumunun bloke edilmesi. Şu an henüz insanlarda kullanılmadı.İnsanlarda kullanılabilir hale gelmesi ve patent çalışmaları için bir takım faz çalışmalarından geçmesi gerekiyor. Dışı silikonla kaplı statik manyetik alan üreten bir cihaz geliştirdik. Sperm DNA'sı cihazın üretmiş olduğu manyetik alan tarafındanEtkilendiği için sperm hareket kabiliyetini ve yönünü değiştiriyor. Tamamıyla yeni veilk kez bizim tarafımızdan dizayn edilmiş bir cihaz. Hayvanlarda kullandık ve insan spermlerine karşı etkisini laboratuar ortamlarında deneyerek test ettik.''

 
Spam Traps