Ana Sayfa / Haber
Rektör Prof. Dr. Kızılay: 2017 yılının ülkemize, milletimize barış ve huzur getirmesini temenni ediyorum 2680 defa okundu    

41 yılı geride bırakan ve 2017'de 42'inci yılına girecek olan İnönü Üniversitesi akademik, idari ve öğrenci sayısı bakımından büyük bir potansiyele sahiptir. Bilim, sağlık, sanat, kültür ve spor alanında önemli gelişmeler kaydeden üniversitemiz birçok alanda bölgesinde, ülkesinde ve dünyada tanınır hale gelmiştir.

Niceliksel gelişiminin yanında niteliksel gelişimini de daha üst seviyelere ulaştırması bakımından İnönü Üniversitesi eğitim-öğretim, Ar-Ge, bilim, teknoloji, sağlık, sanat, kültür ve spor alanında kalite ve sürdürülebilirliğe önem vermeyi hedeflemektedir.

İlimiz, bölgemiz ve ülkemizin önemli bir kurumu olan üniversitemiz, içerisinde istikrar ve huzurun sağlandığı, toplumuyla barışık, içine kapanık olmayan, ulusal ve uluslararası nitelikte projelerin sunulduğu, ülkesine ve milletine değer katan ve gelecek vadeden nesillerin bilimin ışığında yetiştirilmesini gaye edinmiştir.

Bugünün ve geleceğin en önemli sermayesi şüphesiz bilgi ve teknolojidir.  Bu iki değerin besin kaynağı olan araştırma ve geliştirmenin yeri ise üniversitelerdir. Bu sermayenin güçlendirilmesi noktasında üniversite olarak eğitim, bilim, Ar-Ge, teknoloji gibi unsurların altını dolduracak kültürün oluşturulmasına çaba göstermekteyiz.

İnönü Üniversitesi Malatya Teknopark öncülüğünde sanayi ve bilimi buluşturarak ortak iş yapma kültürünün oluşturulması ile üniversite-sanayi işbirliği, sanatsal, sosyal ve kültürel aktivitelerin şehirle buluşturulması ile üniversite-şehir kaynaşması, Turgut Özal Tıp Merkezinin ulusal ve uluslararası başarılarının farklı alanlarda da üst noktalara taşınması ile hem üniversitenin sağlık alanındaki başarısına hem de şehrin sağlık turizmine katkıda bulunması amaçlanmaktadır.

Önümüzdeki süreçte ülkemizin ilk on, dünyanın ise ilk beş yüz üniversitesi arasına koymayı hedeflediğimiz İnönü Üniversitesi, sadece Karaciğer Naklinde değil, aynı zamanda başarıyla yapılan göz kornea, kemik iliği, böbrek, pankreas, ince barsak nakli gibi daha birçok organ nakli ile "Organ Nakilleri Merkezi" statüsüne kavuşturmaya gayret ettiğimiz Turgut Özal Tıp Merkezi ile ilgili çalışmalarımız büyük bir azimle sürmektedir.

15 Temmuz darbe girişimi sonucunda çok sayıda şehit ve yaralı ile milletimize ağır acılar yaşatan FETÖ/PDY ve PKK başta olmak üzere diğer tüm bölücü terör örgütlerini lanetliyor, Aziz Şehitlerimize Allahtan rahmet yakınlarına sabırlar, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Bir daha aynı acıların tekrarlanmaması ümidi ile 2017 yılının ülkemize, milletimize ve içerisinde bulunduğumuz coğrafyamıza barış, huzur ve refah getirmesini temenni ediyorum.

 

 
Spam Traps