Ana Sayfa / Haber
Karaciğer Nakli Enstitüsünün Misyonu Çalıştayı 1801 defa okundu    

Sağlık Bakanlığı ve İnönü Üniversitesi işbirliği ile düzenlenen "Karaciğer Nakli Enstitüsünün Misyonu ve Şehir Hastanelerinde Organ Nakli Yapılanması" çalıştayı yapıldı.

Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezindeki çalıştayın açılış parogramına Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Bingöl Milletvekili Cevdet Yılmaz, Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Eyüp Gümüş, Malatya Valisi Mustafa Toprak, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Rektör Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr Cüneyt Hoşcoşkun, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri ile çok sayıda davetli katıldı.

Saygı  duruşu ve İstiklâl Marşı'nın okunması ile başlayan çalıştay, Karaciğer Nakli Enstitüsü ve buradaki çalışmaları anlatan bir sinevizyon gösterisi ile devam etti.

Çalıştayın açılış konuşmasını Karaciğer Nakli Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Sezai Yılmaz yaptı. Karaciğer Nakli Enstitüsü, Karaciğer Nakli Hastanesi ve burada yapılan çalışmalar ile düzenlenen çalıştay hakkında bilgiler veren Prof. Dr. Sezai Yılmaz, karaciğer nakli alanındaki başarıların birkaç kişiyle değil geniş bir ekip ve üniversite yönetiminin katkıları ile gerçekleştirildiğini söyledi. Sağlanan başarılara ulaşmada katkısı olan herkese teşekkür eden Prof. Dr. Sezai Yılmaz, karaciğer nakli konusundaki başarılarını diğer organ nakillerinde de sürdürmek istediklerini ifade etti.

Sözlerine, terör saldırılarında şehit olan emniyet mensupları ve vatandaşlara Allahtan rahmet yaralılara acil şifalar dileyerek başlayan Rektör Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Halep'te yaşanan insanlık dramın bir an önce sona ermesini temenni etti.

Organ naklinin yirminci yüzyılın ikinci yarısında gerçekleştirilmiş en büyük tıbbi başarı olduğunu belirten Rektör Prof. Dr. Ahmet Kızılay konuşmasını şöyle sürdürdü: "Karaciğer nakli organ nakilleri içerisinde en zor ve en kompleks olanlardan biridir. Canlı vericili karaciğer nakli ise en zor olan nakildir. Organ nakillerinin tümü için şu değerlendirmeyi söyleyebiliriz. Hazırlık, klinik uygulama, takip ve araştırma aşamaları açısından en karmaşık ve zor işlem olduğu için, üniversite hastanelerinde akademik ilginin ötesine geçmesi, sürdürülebilir olması kolay değildir. Aynı zamanda seri olarak yapılan cerrahi işlemler içinde en pahalı olan gruptadır. Hastanelerin her anlamda kalite kontrolünü yapar. Başarı için akademik ve idari koordinasyonun çok iyi olması elzemdir. Hastanemizde ilk karaciğer nakli 7 Mart 2002 tarihinde kadavradan gerçekleştirildi. Bugün üniversitemiz karaciğer naklinde zirvededir. Karaciğer nakli üniversitemiz ve şehrimiz için marka olmuştur. Karaciğer Nakli Enstitüsü ve Karaciğer Nakli Hastanesi ile ülkemizin ve dünyanın eğitim üssü, araştırma merkezi olmuştur. Böbrek nakli, kemik iliği naklinde zirveyi hedefliyoruz. Kalp nakli, akciğer nakli, pankreas nakline hazırlık yapıyoruz. Hedefimiz hastanemizi karaciğer naklinde olduğu gibi diğer nakillerde de tedavi, eğitim ve araştırma üssü yapmaktır. Nakil alanında Türkiye'nin en iyi ve en ileri merkezi yapmaktır.

Kanser hastanemizin mimari projesi hazırlandı, son aşamaya gelmek üzere. Kanser hastanemizin temelini 2017'de ilk aylarında atmayı planlıyoruz. Kanser tanı, tedavi ve araştırma alanlarında en iyi olmak hedefimizdir. Hastanemizde Endüstri 4.0'a hazırlanıyoruz. İlk defa 2013 yılında Alman hükümetinin teknoloji stratejisi belgesinde geçen Endüstri 4.0 tanımı dünya endüstrisini etkisi altına almış durumdadır. Yeni sanayi devrimine göre dijital dönüşüme entegre olabilen ülkeler, ekonomiler ve kurumlar fark yaratacaktır. Karaciğer hastanemizi dijital hastane yaptık. Tüm hastanemizi dijital hastane yapmaya hazırlanıyoruz. Üniversitemizin teknokentinde kurulan bir firmamız dijital hastane yazılımını ve dönüşümünü bizim doktorlarımız ve hemşirelerimizin yönlendirmesi ile yaptı.

Ekonomik açıdan güçlü bir destek ile hedefimize ulaşacağımıza inanıyorum. Cumhuriyetimizin 100. yılında 2023'te üniversitemizin dünyanın ilk beşyüz üniversitesi arasında olmasını hedefliyoruz. Tıpta, sağlıkta hedefimiz çok daha yüksektir." 

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, "Kültürümüzde insana değer vermek her şeyin üstündedir. Bir insanın yaşatılması tüm insanlığın yaşatılması anlamına gelir. TÖTM'de yapılan sağlık hizmetlerini büyük bir takdirle izliyoruz. Malatya sağlıkta bölgesinin bir merkezi olacaktır. Bu konuda katkıları olan herkese teşekkür ediyoruz. Karaciğer naklinde sağlanan başarıları artık tüm dünya bilmektedir. Ancak son derece yetersiz olduğumuz organ bağışı kültürünün yaygınlaşması gerekir." ifadelerini kullandı.

 

"Malatyalı bir hemşeriniz olarak buradaki başarılarla gurur duyuyorum." sözleriyle konuşmasına başlayan Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Eyüp Gümüş, "Tabi sağlanan başarılar buradaki personelin, insanların gayreti ile olabilir. Dolayısıyla bu ekibe teşekkür ediyorum. Karaciğer nakli denince artık akla İnönü Üniversitesi gelmektedir. Sağlıkta son 12 yılda belli gayretlerle önemli aşamalar kaydedildi. Sağlık personelimizin bu konuda profesyonelleşmesi, şehir hastanelerinin vizyonu ve nitelikli hizmet anlayışı önemli bir aşamadadır. Buradaki tecrübe şehir hastanelerine de verilmelidir. Klinik kalite kavramını çalışıyoruz. Artık işi en üst düzeyde tutmamız gerekiyor. Bu bakımdan İnönü Üniversitesi Karaciğer Nakli Enstitüsü örnek bir nitelik kazanmaktadır. Ayrıca bizden hizmet almak isteyen komşu ülkeler vardır. Dolayısıyla sağlık turizmi, noktasında da çalışmaların hızlandırılması gerekiyor. Sağlık endüstrisi noktasında çalışmalarımız var ve bu konuda da önemli işler yapmayı hedefliyoruz." dedi.

İnsanları sağlığına yeniden kavuşturmanın apayrı bir değer olduğunu belirten Vali Mustafa Toprak ise Karaciğer Nakli Enstitüsünün başarılı işler yaptığını, sadece ilimizde değil ülkemiz ve dünyada önde gelen bir konumda olduğunu bununla da gurur duyduğunu söyledi. Vali Mustafa Toprak özellikle kadavra aşamasında yaşanılan organ bağışı sıkıntısının aşılması gerektiğinin altını çizdi.

Kalkınma Eski Bakanı Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Bingöl Milletvekili Cevdet Yılmaz şöyle konuştu: "Kalkınma rakamlardan ibaret bir mevzu değildir. Her konuda insan odaklı, kalkınma odaklı, sosyal, kültürel ve çevre boyutlu bir bakış açısı olmalıdır. Hükümet olarak son kalkınma projelerinde özellikle sağlık konusunda önemli dönüşüm alanları tespit ettik. Koruyucu hekimlik, sağlık endüstrilerini geliştirmek ve sağlık turizmi konularında program ve projelerin önceliklendirilmesi hedeflenmektedir. Dolayısıyla her konuda insan odaklı çalışmak ve bu bağlamda bir denge oluşturmak son derece önemlidir. Karaciğer naklinin Malatya'da olması sadece bu şehre değil aynı zamanda bölgesine de önemli bir katkısı olacaktır. Bu konuda gayret eden ve çalışan ekibi tebrik ediyorum. İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezinde birçok konuda önemli işler yapılmaktadır. Bizlerde her zaman yapılan başarılı işlere destek olacağız.

Davetlilerle hoşgörünün şehri Malatya'da buluşmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Gümrük ve Ticaret Bakanı Av. Bülent Tüfenkci, "Sizler ülkemizin değerisiniz. Hoşgörünün şehri Malatya da bulunmak hem Malatya hem de bu bölge insanı için büyük bir onurdur. Merkezimizde çalışan değerli akademisyenlerimiz var. İstedikleri zaman çok daha iyi imkânlara sahip olan hastanelere gitme şansları olmalarına rağmen çalışmalarına burada devam etmeleri takdire şayandır. Malatya'yı ve bölgeyi kalkındırmak için buradaki hizmetlerin aynı zamanda şehir hastaneleriyle de paylaşılması gerekmektedir. Turgut Özal Tıp Merkezinde çok yetenekli ve başarılı hekimlerin olması şehrimize ve bölgesine ayrı bir değer katmaktadır. İnşallah en kısa zamanda onkoloji hastanesinin de yapımına başlanacaktır. TÖTM'de kalp ile ilgili de önemli başarıların olduğunu biliyorum. Hatta önümüzdeki yıllarda kardiyoloji alanında farklı projeler için çalışacağız."

Konuşmalarının ardından Rektör Prof. Dr. Ahmet Kızılay tarafından Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Bingöl Milletvekili Cevdet Yılmaz ve Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Eyüp Gürbüz'e hediye takdim edildi.

Daha sonra Prof. Dr. Mehmet Haberal'ın konuşmacı olduğu "Ülkemizde Organ Naklinin Dünü, Bugünü ve Geleceği" başlıklı açılış konferansına geçildi.

İki gün süren çalıştaya alanında uzman çok sayıda akademisyen, gazeteci-yazar ve konuşmacı katıldı. Oturumlarda, "Medyatik Bakış, Klinik Bilgi Sistemi Lansmanı ve Dijital Karaciğer Nakli Hastanesi Açılışı, İnönü Üniversitesi Karaciğer Nakli Enstitüsü, Misyonu, Hocaların Gözünden, Bölgenin Beklentileri, Eğitim Alanların Gözünden, Şehir Hastanelerinde Organ Nakli Yapılması, Organ Nakli Eğitimi, Organ Nakli Merkezlerinin Sağlık Bakanlığı'na Olan Sorumlulukları ve Kalite Kontrolü Standardizasyonu, Lisansüstü, Doktora Programları ve Araştırma Laboratuvarları, Akademik Yayınlar ve Organ Nakli Bilim Yayın Performans Göstergeleri başlıklı konuşmalar yapıldı.

16.12.2016

 

 
Spam Traps