Ana Sayfa / Haber
Uluslararası Kentsel Su ve Atıksu Yönetimi Sempozyumu Sonuç Bildirgesi 1459 defa okundu    

İnönü Üniversitesi ve Malatya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MASKİ) Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen, "Uluslararası Kentsel Su ve Atık Yönetimi Sempozyumu" yapıldı.

Malatya'da gerçekleştirilen sempozyuma Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Vali Mustafa Toprak, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Rektör Prof. Dr. Ahmet Kızılay başta olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, akademisyenler ile çok sayıda davetli katıldı.

Sempozyum, saygı duruşu ve İstiklâl Marşı'nın okunması, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Vali Mustafa Toprak, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Rektör Prof. Dr. Ahmet Kızılay ve Maski Genel Müdürü Dr. Özgür Özdemir'in yaptığı konuşmalarla başladı.

Konuşmasında susuz bir hayatın mümkün olamayacağını vurgulayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, kavimlerin geçmişte suyun olduğu yerlere kurulduğunu, bunun da suyun önemini gösterdiğini ifade etti. Bakan Özhaseki, her şeyin suyla başladığını, Kur'an-ı Kerim'de her şeyin sudan yaratıldığından bahsedildiğini aktararak, suyun kullanımı ve tasarrufuyla ilgili hadisler bulunduğuna değindi.

Malatya'da gerçekleştirilen sempozyumun son derece önemli olduğunu kaydeden Vali Mustafa Toprak, suyun yaşam kaynağı olduğunu belirterek, kentsel su ve atık su yönetim sistemi noktasındaki çalışmaların çok değerli olduğunu kaydetti.

Çok sayıda insanın suya erişimde zorluklar yaşadığına işaret eden Milletvekili Öznur Çalık, "2,5 milyar insan maalesef temiz suya erişemediği gibi temizlik ihtiyacını da gideremiyor. Her gün 20 saniyede bir temiz suya erişemediği için çocukları kaybediyoruz." dedi.

Suyun öneminin her geçen gün arttığını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, su ve atıksu konularının bilim ve tecrübe çerçevesinde ele alınmasının ayrıca önemli olduğunu vurguladı.

Suyun medeniyetleri oluşturan temel unsurlardan biri olduğunu hatırlatan Rektör Prof. Dr. Ahmet Kızılay, "Medeniyetler ve devletler oluşturulurken çoğu zaman su havzaları dikkate alınmıştır. Şehirlerdeki nüfus yoğunluğu suyun olduğu bölgelerde oluşmuştur. Kentleşmenin ortaya çıkması ve sanayileşmeyle beraber nüfusun kentlerde yoğunlaşması hayatın pek çok alanını etkilediği gibi suyun kullanımını da etkilemiş ve artık kentlerde suyun düzgün yönetimi konusunda çalışmalar yapılması kaçınılmaz olmuştur" diye konuştu.

İnönü Üniversitesi'nde Rektörlük görevini devraldıklarından bu yana tüm kamu kurum ve sivil toplum kuruluşlarıyla ortak çalışmalar yapmak arzusunda olduklarını ifade eden Rektör Kızılay, "Şehrin sorunları da en az üniversitenin sorunları kadar akademiyi etkilemektedir. Biz üniversite yönetimi olarak bu sorunlarla ilgileniyor ve çözümler üretmeye gayret ediyoruz. Bu bağlamda İnönü Üniversitesi bünyesinde kurulmasını planladığımız 'Su Bilimleri Araştırma ve Uygulama Merkezi'nin de bu sorunların çözülmesinde önemli işlevler göreceğini düşünmekteyim. Büyükşehir belediyemiz ve üniversitemiz başta olmak üzere pek çok kurum ve kuruluşlarla birlikte gerçekleştirdiğimiz sempozyumun ilimiz ve ülkemiz için hayırlı olmasını diliyorum." dedi.

Malatya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MASKİ) Genel Müdürü Dr. Özgür Özdemir ise MASKİ'nin çalışmaları ve gerçekleştirilen sempozyum hakkında bilgiler verdi.

Kentsel su ve atıksu yönetimi alanında önde gelen bilim insanlarını, belediyeler ile su ve kanalizasyon idarelerindeki uygulamacıları ve kanun koyucuları bir araya getirerek, bilgi ve tecrübe paylaşmayı hedefleyen sempozyuma belediyelerin yanı sıra ulusal ve uluslararası üniversitelerden çok sayıda akademisyen katıldı.

26-28 Ekim 2016 tarihlerinde yapılan sempozyumda, toplam 205 bildiri sunuldu. Sempozyuma 29 büyükşehir belediyesinden ve 51 il belediyesinden 140 kişi, ulusal ve uluslararası üniversitelerden 320 akademisyenin yanı sıra toplamda 600'ün üzerinde davetli katıldı.

İki gün süren sempozyum düzenlenen kapanış töreni ile sona erdi. Kapanış programında konuşan Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, bu tür organizasyonların öneminin çok büyük olduğunu vurguladı. 'Su Hayattır' diyen Başkan Çakır, "Son derece istifade edeceğimiz, belediyelere, su kanal idarelerine bir yol haritası olacak bir çalışma ortaya çıkmıştır. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" dedi.

Ülke kalkınmasında üniversite, kamu ve özel sektör işbirliğinin önemine vurgu yapan Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, "Sonuç bildirgesinin ulusal ve yerel basın aracılığıyla tüm ülkemize duyuracağız. İnönü Üniversitesi olarak ülkemizin 181 üniversitesine tüm bakanlıklarımıza ve YÖK'e yazılı olarak göndereceğiz. Su Yönetimi Genel Müdürümüz Prof. Dr. Cumali Kınacı ve MASKİ Genel Müdürümüz Dr. Özgür Özdemir kendi alanlarında herkese bu bildiriyi gönderecek. Umuyoruz ki bu sempozyumda ortaya çıkan sonuç bildirgesi ülkemize faydalı olacaktır" diye konuştu ve sonuç bildirgesini açıkladı.

Rektör Prof. Dr. Kızılay'ın okuduğu 18 maddelik sonuç bildirgesi şöyle:

"1. Büyükşehir olmayan illerde de, Su ve Atıksu hizmetlerinin il sınırı bazında büyükşehirlerdeki gibi yürütülebilmesi için Su ve Kanalizasyon İdarelerinin kurulması,

2. Şehirlerde su temini ve atıksu uzaklaştırma mastır planlarının yapılması

3. Su ve Kanal idareleri ve Belediyeler arasında bilgi ve tecrübe paylaşımının sağlanması için Bilgi Paylaşım Platformunun oluşturulması

4. Su ve Kanal İdarelerinin ara eleman ihtiyacının karşılanması için altyapı teknikerliği (İçme suyu, Kanalizasyon, Bilgi Teknolojileri, Laboratuvar, Atıksu Arıtma İşletmeciliği) yetiştirilmesi amacıyla MYO'larda ilgili bölümlerin açılması (Örneğin İnönü Üniversitesinde program kurulması ve pratik uygulamalarının MASKİ Genel Müdürlüğünde gerçekleştirilmesi)

5. İSKİ kanununun yeniden düzenlenmesi ve güncellenmesi

6. Dere ıslahı çalışmaları uzmanlık gerektiren konulardır. Tüm illerimizde yerleşim yerlerinde taşkın koruma bölgelerinin oluşturulması ve taşkın koruma yapılarının planlanması yetkilerinin yeniden düzenlenmesi,

7. Yağmur suyu drenaj çalışmalarının planlanmasında yetki dağılımının yeniden düzenlenmesi

8. Sulama uygulamalarında ve yetki dağılımında kargaşaya sebep olan hususların gözden geçirilmesi

9. Atık suyun bir kaynak olarak değerlendirilmesi amacıyla arıtılmış atık suların geri kazanımı için gerekli mevzuat düzenlemesinin yapılması,

10. Su ve Kanal idarelerinin bütçelerinde belirli oranda ayrılmasına olanak sağlayarak Sosyal sorumluluk fonunun oluşturulması

11. Atık su arıtma tesisi işletmesine önem verilmesi ve işletme iş sürecinin planlaması

12. Yer altı suları stratejik öneme sahip kaynaklardır. Bu nedenle bu kaynakların korunması, risklerin belirlenmesi ve kullanım planlarının oluşturulması önemlidir.

13. Su tasarrufu oluşturulmasına yönelik çalışmaların yapılması ve uygulanması, tasarruf sağlayan ekipmanların yaygınlaştırılması

14. Su ve Kanal idarelerinde iyi uygulamaların ödüllendirilmesi (SUEN ve SU Vakfı vb. kurumlar aracılığı ile)

15. Uygulamada karşılaşılan sorunların çözümünde yeni yöntem ve teknolojilerin kullanılması konusunda kamu, üniversite ve özel sektör işbirliğinin arttırılması

16. Havza yönetim ve koruma planlarının oluşturulması

17. Su teknolojileri sempozyumunun düzenlenmesi,

18. Su kanal idarelerinde ve belediyelerinde yurtdışına bağımlı olan teknolojiler ve yazılımlarının ülkemizde gerçekleştirilmesinin sağlanması."

Ülke Kalkınmasında Üniversite, Kamu Ve Özel Sektör İşbirliğinin Önemi
Sonuç bildirgesini okuduktan sonra sempozyumun içeriği hakkında bilgiler veren İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, sonuç bildirgesinde 'Ülke Kalkınmasında Üniversite, Kamu Ve Özel Sektör İşbirliğinin Önemi' başlıklı konunun öne çıktığını kaydederek, "Sonuç bildirgesinin ulusal ve yerel basın aracılığıyla tüm ülkemize duyuracağız. İnönü Üniversitesi olarak ülkemizin 181 üniversitesine tüm bakanlıklarımıza ve YÖK'e yazılı olarak göndereceğiz. Su Yönetimi Genel Müdürümüz Prof. Dr. Cumali Kınacı ve MASKİ Genel Müdürümüz Dr. Özgür Özdemir kendi alanlarında herkese bu bildiriyi gönderecek. Umuyoruz ki bu sempozyumda ortaya çıkan sonuç bildirgesi ülkemize faydalı olacaktır" diye konuştu."

 

 
Spam Traps