Ana Sayfa / Haber
Uluslararası Fazlur Rahman Sempozyumu Büyük İlgi Gördü 2908 defa okundu    

İnönü Üniversitesi tarafından düzenlenen ve farklı ülkelerden çok sayıda akademisyenin katkı sunduğu "Günümüzde Felsefe, Din Algısı ve Ahlak" başlıklı Uluslararası Fazlur Rahman Sempozyumu büyük ilgi gördü.

Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen Uluslararası Fazlur Rahman Sempozyumu'a Rektör Prof. Dr. Cemil Çelik, Malatya İl Müftüsü Ümit Çimen, Malatya İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, Rektör Danışmanı ve Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanı Doç. Dr. Cafer Mum, Genel Sekreter Doç. Dr. Kadir Kartalcı, İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fikret Karaman, Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Mehmet Karagöz, Genel Sekreter Yardımcısı Cevdet Atalan, Üniversitenin akademik ve idari personeli ile çok sayıda öğrencinin yanı sıra gerek Malatya şehir merkezinden gerekse civar illerden gelen Fazlur Rahman okurları katıldı.

Sempozyumun açılışında Fazlur Rahman'ın öğrencileri adına kısa bir konuşma yapan Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alpaslan Açıkgenç, "Böylesine önemli, ilmî ve manevi değeri yüksek bir sempozyumun İnönü Üniversitesinde gerçekleşmiş olması, bizler için bir övünç meselesidir. Bizler için önemli olan, Fazlur Rahman'ın görüşleridir. Onun dışındakiler ise onun geriye kalan mirasıdır. Kendisine o dönemde 'Modernist' diye bir yakıştırma yapıldı ve bu bağlamda eleştirildi. Ancak Fazlur Rahman eleştirilmeyi severdi.  Çünkü eleştiriliyorsa bu sayede araştırıldığını ve ilminin tartışıldığını, bunun da faydalı olduğunu düşünürdü. Düzenlenen bu Sempozyum, akademik anlamda Türkiye'de bir ilktir ve çok önemlidir. Dolayısıyla Sayın Rektör Prof. Dr. Cemil Çelik'in şahsında, bu sempozyumun gerçekleşmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum." dedi.

Yurt dışından ve yurt içinden Uluslararası Fazlur Rahman Sempozyumu'na katılan ve katkı sunan konukları selamlayarak konuşmasına başlayan ve aynı zamanda Sempozyumun Onursal Başkanı da olan Rektör Prof. Dr. Cemil Çelik, "İçerisinde bulunduğumuz dünyanın vaziyetini hepimiz biliyoruz. Bu vaziyetten kurtulma noktasında, dünyada söz sahibi olanların, siyasal iktidarların, bu sempozyumun konusunu öncelikli olarak umursamadıklarını görmekteyiz. Bugün dünyamıza egemen olan iktidar sahipleri, düzenlediğimiz sempozyumun konusu olan İslâm düşüncesinin, bugünkü çağın idrakine söyletilmesiyle birinci derecede ilgilenmemektedirler. Onlar, günü kurtarmak ve iktidarlarının devamını sağlamak ile meşguller. Aslında kadim kültürümüze baktığımızda, İslâm'ın yaşanan çağın idrakine söyletilmesi konusunu kendisine problem edinenler, geçmişte de iktidar sahipleri değillerdi. Son 300 yıldır modernleşme tehdidiyle karşı karşıya kalan İslâm dünyası, bu Modernizim tehlikesinin karşısında İslâm'ın yeniden insanlığa kazandırılması konusunda birtakım sıkıntılar yaşadı. Bir kısım Müslüman ülkeler ve entelektüel, egemen olan mevcut Batı kültürü ve Modernizm'e teslim oldular. Bir kısmı ise bu tehlikeye karşı İslâm geleneğine sarıldılar. İşte Fazlur Rahman ve çok az sayıdaki Müslüman entelektüel ise, çağın problemlerini anlamaya ve çağın idrakine İslâm'ı yeniden nasıl söyletebiliriz, çağın insanına İslâm'ı yeniden nasıl kazandırabiliriz endişesini taşıdılar. Bulunmuş oldukları yerlerde akademik olarak bu meselenin çözümü noktasında gayret sarf ettiler. Bu açıdan bakıldığında Fazlur Rahman'ı belki de bu konseptte değerlendirmemizin ve yazdıklarını okumamızın daha anlamlı olacağını düşünüyorum. Daha önce dönemin İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı iken Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın Fazlur Rahman ile ilgili düzenlediği bir toplantıdan sonra ilk defa akademik bir organizasyonla ve özellikle Fazlur Rahman'ın öğrencilerinin de katılımıyla bir sempozyumun Üniversitemizde yapılmasının ayrı bir anlamı olduğunu belirtmek istiyorum. Bu düşüncelerle sempozyumun başarılı olmasını diliyorum." ifadelerini kullandı.

Yapılan konuşmalardan sonra Sempozyum'a, "Fazlur Rahman: Ahlâkî Hassasiyete Sahip İlim ve Dava Adamı" başlıklı I. Oturum ile devam edildi. Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alpaslan Açıkgenç'in yönettiği oturumda, Dr. Bekir Demirkol, "Fazlur Rahman ile Tecrübelerim: Entelektüel Biyografi", Çukurova Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Öztürk, "Fazlur Rahman'ın Türkiye Hikâyesi", aynı zamanda Farukî'nin öğrencisi olan Tayland Mahidol Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. İmtiyaz Yusuf ise "İsmail Faruki ve Fazlur Rahman: Müslüman Dünyanın Yüz Yüze Kaldığı Modern Çağın Sorunlarını Belirlemede Tümüyle Hemfikir Olmadan İttifak Eden İki Dost Akademisyen" başlıklı birer sunum yaptılar.

Sempozyum'un "İslâm Düşüncesinde Ahlâk Anlayışı ve Fazlur Rahman" başlıklı II. Oturum'una Fazlur Rahman'ın öğrencilerinden Dr. Bekir Demirkol başkanlık ederken yine onun öğrencileri Endonezya Yogyakarta State Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmad Syafii Maruf, "Fazlur Rahman, Kur'anî, Ahlâki-Etik Coşku ve Vahiy Süreci", Prof. Dr. Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alpaslan Açıkgenç ise "İslâm Düşünce Geleneği İçerisinde Ahlâk-Hukuk İlişkisi Bakımından Fazlur Rahman" başlıklı bildirilerini sundular.

Sempozyum'un ikinci günü gerçekleştirilen III. Oturum'unda Çukurova Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Öztürk başkanlık ederken, İstanbul Üsküdar Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Özdemir "Fazlur Rahman'ın Düşüncesinde Ahlâk Kavramı", Kahire Amerikan Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ernest Wolf-Gazo ise "Fazlur Rahman ve Erken 21. Yüzyılda Ahlâki Yaşam" başlıklı sunumlarını gerçekleştirdi.

Oturumların tamamlanmasının ardından Prof. Dr. Alpaslan Açıkgenç'in yönettiği Değerlendirme Toplantısı'na geçildi. Yapılan değerlendirmelerde, Fazlur Rahman hakkındaki birtakım yanlış algıların bu sempozyum sayesinde yıkıldığı, onun değerinin yeni yeni anlaşılmaya başlandığı, onu birinci elden tanıklardan yani öğrencilerinden öğrenmenin faydalı bir yöntem olduğu dile getirilerek böyle bir sempozyumu düzenleyen Rektör Prof. Dr. Cemil Çelik'e ve yönetimine teşekkür edildi.

Sempozyum'un kapanış konuşmasını yapan Rektör Danışmanı ve Uluslararası Fazlur Rahman Sempozyumu Düzenleme Kurulu Başkanı Doç. Dr.Cafer Mum, "İlki, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın Belediye Başkanı olduğu dönemde İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan Uluslararası Fazlur Rahman Sempozyumu'nun bu defa bir üniversite çatısı altında, akademik bir ortamda, İnönü Üniversitesinde yapılıyor olması büyük önem taşımaktadır. Rektörümüzün arzusu ve isteğiyle bu organizasyonu gerçekleştirdik. Kendilerine huzurlarınızda teşekkür ediyorum." dedi. Sempozyumun her aşamasında görüşlerine müracaat ettiklerini söylediği Prof. Dr. Alparslan Açıkgenç'e ve diğer katılımcı bilim adamlarına, Sempozyum Düzenleme Kurulu üyelerine, sunuculuk ve mihmandarlık görevi yapan öğrencilere de teşekkür eden Doç. Dr. Cafer Mum, İnönü Üniversitesi hocaları ve öğrencilerinin yanı sıra gerek Malatya şehir merkezinden gerekse civar illerden çok sayıda insanın gelip bildirileri ilgiyle dinlemelerinden ve sorularıyla katkıda bulunmalarından büyük memnuniyet duyduklarını söyledi.

Uluslararası Fazlur Rahman Sempozyumu, bildiri sunan bilim adamlarına Katılım Belgeleri ve Düzenleme Kurulu üyelerine Teşekkür Belgelerinin verilmesinin ardından çekilen toplu fotoğraf ile sona erdi.

 

 
Spam Traps