Ana Sayfa / Haber
Turgut Özal, Adını Taşıyan Turgut Özal Tıp Merkezi’nde Anıldı 1643 defa okundu    

İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi'nde, vefatının 23'üncü yıl dönümü nedeniyle 8'inci Cumhurbaşkanımız Merhum Turgut Özal anısına "Liderlik ve Turgut Özal Örneği" başlıklı bir konferans düzenlendi.

Aynı zamanda Özal'ın adını taşıyan Turgut Özal Tıp Merkezi'nde gerçekleştirilen konferansa Rektör Vekili Prof. Dr. Davut Özbağ, Rektör Danışmanı Doç. Dr. Cafer Mum, Tıp Fakültesi Dekanı ve Turgut Özal Tıp Merkezi Başhekimi Prof. Dr. Ünsal Özgen, Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Serkan Polat, İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fikret Karaman, akademik ve idari personel, hasta yakınlarının da aralarında yer aldığı çok sayıda davetli katıldı.

Konferanstan önce selamlama konuşması yapan Prof. Dr. Ünsal Özgen, "Ben Malatya'ya 1993 yılında geldim. Tabii ki o zaman bu Merkez yoktu. Şehir merkezinde o zamanların Devlet Hastanesi'nde hizmet veriyorduk. Merhum Özal, 1993 yılında vefat etti. Özal'ı seven ancak o dönemde taraftarı olmayan birisi olarak, rahmetlinin vefat ettiği gün, içimde bir şeylerin eksildiğini hissettim ve tam da o gün onu anlamaya başladım. Merhum Özal'ın vizyon sahibi bir insan olduğunu Turgut Özal Tıp Merkezi yapıldıktan sonra anladım. Hastanemizin yan tarafındaki helikopter pistini biliyorsunuz. Henüz Türkiye'de kara ambulansı bile yokken bir kamu kurumunun aciline, ta o zaman 'Ambulans Helikopter Pisti' yaptırmıştı. Rahmetli Özal, 23 yıl önce bunu hayal etmişti. Biz ise bugün ancak anlayabildik. İşte o helikopter pisti bugün bizim elimiz ayağımız olmuş durumdadır. Hastanemiz ise, bugün olmuş, hâlen orijinal hâliyle hizmet verebilmektedir. O dönemlerde maliyeti yüksek bulunarak eleştirilen bu yatırım, bugün yeterli bir şekilde hizmet sunabiliyorsa işte bu, rahmetli Özal'ın vizyonu sayesindedir. Tüm bunları ve daha nice projeleri o gün düşünen insan büyük insanmış. Kendisinin önünde saygıyla eğiliyorum." dedi.

Konferansı vermek üzere kürsüye davet edilen İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Tikici ise şöyle konuştu: "Rahmetli Özal, vizyon sahibi ve aynı zamanda taraftarı olmayanların bile sevdiği bir liderdi. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı hiç kimsenin Merhum Özal için kem söz söylediğini hatırlamıyorum. Bunun da Allah'ın kendisine bir lütfu olduğunu düşünüyorum. Bizler büyüklerimizi maalesef çok geç ve zor anlıyoruz. Bütün organizasyonların başında mutlaka onu hedefine götürecek bir yönetici bulunur. Bu yöneticiler, kendileri için görev tanımlanmış olan hedefleri yine ellerindeki kurallar dâhilinde hayata geçirmeye çalışırlar. Her yöneticinin ise az veya çok bir vizyonu vardır. Vizyon, nihai olarak ulaşmak istediğiniz hedef demektir. Bu hedefler ne kadar büyük, ne kadar hayal gücümüzün ötesinde ise ortaya koyduğumuz eserler de o kadar büyük olabiliyor. Büyük liderler, başkalarının hayal gücüne sığmayacak kadar vizyon sahibidirler. İşte bu özellikleri nedeniyle biz onlara lider yönetici diyoruz. Merhum Özal, bu vasfa sahip bir liderdi."

Özal'ın, Atatürk'ten sonra Cumhuriyet tarihinde en köklü reformları yapan, Türkiye'yi dünyaya açan, hem içeride hem de dışarıda çok daha güçlü hâle getiren ve dahası, Türkiye'yi haritaya koyan bir lider olduğuna vurgu yapan Prof. Dr. Tikici, "Merhum Özal, tabuları yıkan, ekonominin elindeki kelepçeyi çözen, Türkiye'yi az gelişmiş ülke kompleksinden kurtaran, dış politikada büyük düşünmeyi öğreten, bilişim delisi bir gelecek savaşçısı, sıra dışı bir siyaset adamı ve kafası özgür bir liderdi." ifadelerine yer verdi.

Merhum Turgut Özal'a Allah'tan rahmet dileyerek konferansını tamamlayan Prof. Dr. Mehmet Tikici'ye, Tıp Fakültesi Dekanı ve Turgut Özal Tıp Merkezi Başhekimi Prof. Dr. Ünsal Özgen tarafından TÖTM Kristal Plâketi takdim edildi.

 

 
Spam Traps