Ana Sayfa / Haber
Ankara’ya Gönderilecek Ortaöğretim Projeleri Açıklandı 2074 defa okundu    

TUBİTAK Ortaöğretim Proje Yarışması Malatya Bölge Sergisi tamamlandı ve Ankara'ya gönderilecek projeler belli oldu.

Bu yıl 47'ncisi gerçekleştirilen Türkiye Bilimsel Teknik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Ortaöğretim Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri Bölge Sergisi, düzenlenen ödül töreni ile sona erdi.

İnönü Üniversitesi Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezi'nde yapılan törene Vali Süleyman Kamçı, Rektör Prof. Dr. Cemil Çelik, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Arif Emecen, Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç, TÜBİTAK Bölge Koordinatörü Prof. Dr. İsmail Özdemir, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Davut Özbağ, Rektör Danışmanı Doç. Dr. Cafer Mum, Malatya İl Milli Eğitim Müdürü V. Murat Demir, Bölge İl Milli Eğitim Müdürleri, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, işadamları, akademik ve idari personel ile çok sayıda öğrenci ve öğrenci ailesi katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklâl Marşı'nın okunmasıyla başlayan Ortaöğretim Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri Bölge Sergisi Ödül Töreni, proje etkinliği ile ilgili görsellerin yer aldığı sinevizyon gösterisi ile devam etti.

Törende konuşan Vali Süleyman Kamçı, "Bilgi üreten ve ürettiği bilgiyi teknolojiye dönüştüren milletlerin, tarihin seyrini değiştirebileceğini, insanlığın umudu olacak bütün gelişmelerin bu milletlerin elinde hayat bulacağını söylemek çok da yanlış olmayacaktır. Bu bağlamda, çağdaş dünyaya ilim ve irfan kapılarını açan bir milletin mensupları olan bizler, bilgi çağının gereği öğrenip ve öğretmekten, milletimize ve tüm insanlığa faydalı olacak projelerden asla geri kalmamalıyız." dedi.

Bilim ve teknoloji noktasında dışa bağımlı kalmamak için, bilim üretme kültür ve becerisinin çocuklarımıza okul öncesi eğitimden itibaren kazandırılması gerektiğinin altını çizen Rektör Prof. Dr. Cemil Çelik, "Bu ülke eğer bilim toplumu olacaksa, gelecekte ileri teknolojiler üretecekse, birçok alanda dışa bağımlılıktan kurtulacaksa toplumumuzdaki tüm kesimlerin kolektif hareket ederek bu kültürü yayması ve desteklemesi gerekmektedir. Bunun için de, okul öncesi eğitimden başlayarak ilköğretim ve ortaöğretim kademesinde çocuklarımızı bilime teşvik ederek onları, muhakeme etme, problem çözme ve ezbercilikten kurtarma noktasında üzerimize düşeni mutlaka yapmalıyız. İşte üniversiteler, TÜBİTAK, bilim insanları, kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum örgütleri, daha doğrusu toplumun tüm katmanları bu yönde çaba sarf ederek, ülkemizin geleceğini aydınlatma ve kazanma noktasında gayret göstermelidirler. Buradaki serginin, ülkemizin bilim ve teknoloji üretmesinde oldukça önemli olduğunu belirterek başarılarınızın devamını diliyorum." dedi.

İnönü Üniversitesinin ev sahipliğindeki proje sergisinin önemine değinen İl Milli Eğitim Müdür Vekili Murat Demir ise, yaptığı konuşmada, bilimin bütün insanları ortak düşüncede birleştirdiğini, bilime önem veren milletlerin, teknoloji alanında ileri giderek daha modern ve rahat yaşam koşullarına eriştiğini belirterek mutlu ve rahat yaşamak için cehaleti yok etmek gerektiğini, bunun için de bilime önem verilmesinin altını çizdi.

Türkiye'nin, vizyon 2023 proje hedeflerine vurgu yaparak konuşmasına başlayan TÜBİTAK Bölge Koordinatörü ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İsmail Özdemir ise, şunları söyledi: "Işık ve umut saçan aydınlık bir geleceğe nasıl ulaşabiliriz? Kendi coğrafyası başta olmak üzere tüm dünyada örnek gösterilen, güçlü, müreffeh ve lider bir ülke hâline nasıl gelebiliriz? Bunu, ancak ve ancak; düşünen, sorgulayan, analitik becerilerini en üst düzeyde kullanabilen, planlı ve istikrarlı çalışmasını bilen ve her şeyden önce bilim sevdalısı olan genç beyinlerle, yeni kuşaklarla gerçekleştirebiliriz. Türkiye'nin, Vizyon 2023 Proje Hedeflerine ulaşabilmesi için, kendini ifade edebilen, dünyadaki gelişmeleri yakından takip ederek onları çözümleyebilen, kendinden önceki kuşakların ortaya koymuş olduğu bilimsel mirasa eşsiz katkılar sağlayabilen, öğrenme, merak ve keşif duygularını her an canlı tutabilen genç beyinlere ihtiyacı vardır. Bu bağlamda, çocuklarımıza temel eğitimini veren ailelerimiz başta olmak üzere, onları yoğurarak birer toplumsal değere dönüştüren eğitimcilerimiz ile eğitim kurumlarımıza büyük görevler düşmektedir. Ülkemizin ve geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın ve gençlerimizin bilimde ve sanatta sahip oldukları gizil güçlerin açığa çıkartılması ve geliştirilmesinde hepimize görev düşmektedir. Bu nedenle çocuklarımıza ve gençlerimize bilimsel araştırma ve proje kültürünü erken yaşlarda kazandırmamız gerekmektedir. Çünkü bilim bir gelenek işi, araştırma yapmak ve proje geliştirmekse bir kültür işidir. Bilim dediğimiz şey; bilinçli, planlı ve sürekli çalışmayı gerektiren, zorlu ve bir o kadar da zevkli, uzun uğraşı ve fedakârlık gerektiren, erken yaşlarda kazanılacak bir disiplinle sürdürülen, uzun bir yolculuktur. Bu nedenle de, sürdürmekte olduğumuz etkinlik gibi bilimsel etkinliklerle, eğitim programlarıyla, gelecek kuşaklarımızı üretken, yarışmacı, işbirliğine ve yaratıcılığa açık, vizyonu geniş, büyük hedeflere ve hayallere sahip, bilim sevdalısı, bilim kahramanlarına dönüştürebiliriz."

Bölge Sergisi hakkında da birtakım bilgiler veren Özdemir, "Ortaöğretime devam etmekte olan öğrencileri temel ve sosyal bilim alanlarında çalışmalar yapmaya teşvik etmek, çalışmalarını yönlendirmek ve bilimsel gelişmelerine katkıda bulunmak amacıyla TUBİTAK-Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığınca Bilgisayar, Biyoloji, Coğrafya, Fizik Kimya, Matematik, Psikoloji, Sosyoloji, Tarih ve Türk Dili ve Edebiyatı ile Değerler Eğitimi ve Teknolojik Tasarım alanlarında ortaöğretim öğrencileri arasında araştırma projesi yarışması düzenlenmiş olup 3 gün süre ile Bölge Sergisi devam etmiştir. 100 projenin sergilendiği etkinliğe Malatya ve bölge illerinden yaklaşık olarak 11 bin kişi ziyaret etmiştir. Sergilenen 100 proje arasından 15 proje Ankara'da düzenlenecek final yarışmasına katılacaktır. Bu başarının önümüzdeki yıllarda artarak devam edeceğini ümit ediyorum." şeklinde konuştu.

Yapılan konuşmalardan sonra Ortaöğretim Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri Bölge Sergisi'nde başarılı olan ve Ankara finallerinde yarışmaya hak kazanan 15 projenin sahibi öğrencilere ödülleri ve çeşitli hediyeler verildi.

 

 
Spam Traps