Ana Sayfa / Haber
İNOSAR, Her An Göreve Hazır 1993 defa okundu    

İnönü Üniversitesi Arama-Kurtarma Birimi İNOSAR, düzenlediği basın toplantısıyla teçhizat donanımını, yaptığı çalışmaları, ülkemizde yaşanan afet olaylarındaki arama-kurtarma faaliyetlerini tanıtarak her an göreve hazır olduğunu kamuoyuna açıkladı.

Rektör Prof. Dr. Cemil Çelik, Rektör Danışmanı Doç. Dr. Cafer Mum, Genel Sekreter Yardımcısı Cevdet Atalan, İdari ve Mali İşler Daire Başkanı Nurettin Çakmak'ın katıldığı bilgilendirme toplantısında, İNOSAR'dan sorumlu Sivil Savunma Uzmanı Ercan Yetkiner tarafından İNOSAR'ın mevcut durumu, teçhizat donanımı ve katıldığı faaliyetler hakkında bilgiler verildi.

İNOSAR'ın, sahip olduğu donanım ve ekipmanla olası bir afete profesyonelce müdahale edebilecek durumda ve kapasitede olduğunu ifade eden Uzman Ercan Yetkiner, "Hedefimiz; öncelikle bu çalışmalarımızı Üniversitemiz ve ilçelerdeki bağlı birimlerinde sivil savunma, doğal afetler ve müdahale kapsamında en üst seviyeye ulaştırmak, ilimizde, bölgemizde ve ülkemizde ihtiyaç duyulan tüm olaylara müdahale edebilecek en iyi seviyeye getirmektir. Sayın Rektörümüzün destekleri ile ulaştığımız mevcut kapasite ile önemli hizmetlere imza attık." dedi. Bir soru üzerine Yetkiner, diğer üniversitelerde bu işin daha çok öğrenci topluluğu düzeyinde gerçekleştirildiğini, sadece İnönü Üniversitesinde bu işin gönüllü ve deneyim sahibi personel tarafından yapıldığını, ancak gönüllü öğrencileri de çalışmalara dâhil ettiklerini, bu düzeyde ekipman ve zengin teçhizat donanımı bakımından da İnönü Üniversitesinin alanında tek olduğunu kaydetti.

Sosyal sorumluluk bilinci ile kurulan ve yaptığı çalışmalarla başarılı işler çıkaran, bu başarılı hizmetleri ile Üniversiteye prestij kazandıran İNOSAR'ı takdir ettiğini belirten Rektör Prof. Dr. Cemil Çelik, Ercan Yetkiner başta olmak üzere birimde gönüllü ve son derece gayretli İNOSAR ekibine teşekkür ettiğini ifade etti.

Yapılan konuşmalardan sonra İNOSAR'ın sahip olduğu teknik ve diğer donanımların sergilendiği alan gezildi ve Ercan Yetkiner tarafından bilgiler verildi.

Son yıllarda özgün ve başarılı projeleriyle dikkatleri üzerine çeken İnönü Üniversitesi, bu kapsamdaki projelerinden biri olan İNOSAR ile de topluma hizmet veriyor; benzer kuruluşların eğitimlerine katkı sağlıyor. İdari ve Mali İşler Daire Başkanlığı bünyesinde Şube Müdürlüğü statüsünde hizmet veren İNOSAR'ın akademik ve idari personel ile öğrencilerden oluşan toplam 28 personeli bulunuyor.

 

 
Spam Traps