Ana Sayfa / Haber
Prof. Dr. Hakan Parlakpınar’a TÜBİTAK Teşvik Ödülü 5708 defa okundu    

Prof. Dr. Hakan Parlakpınar, TÜBİTAK Teşvik Ödülü'nü Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen törende Hulusi Akar'ın elinden aldı.

TÜBİTAK 50'inci Bilim, Özel ve Teşvik Ödülleri, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın himayesinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Rektör Prof. Dr. Cemil Çelik'in de katıldığı ödül töreninde, İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Hakan Parlakpınar "teşvik ödülü" aldı.

TÜBİTAK 2015 Yılı Bilim ve Teşvik Ödüllerine binlerce bilim insanı arasından sadece 18 kişi lâyık görüldü. Ödül alan bilim insanları arasında İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Hakan Parlakpınar da yer aldı.

Parlakpınar, 2001 yılında Türk Farmakoloji Derneği Poster Birincilik Ödülü almış ve ardından Avrupa Üroloji Derneği Poster Birincilik Ödülü, AR-GE Proje Pazarı Poster Birincilik Ödülü, Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği Sözlü Sunum Birincilik Ödülü, Türk Kalp ve Damar Cerrahisi Derneği Sözlü Sunum Birincilik Ödülü, Ortopedi ve Travmatoloji Derneği Poster Birincilik Ödülü ve "Kalp, böbrek ve damar sistemi patolojilerinde iskemi-reperfüzyon ve serbest radikal hasarı ve antioksidan tedaviler konularındaki uluslararası düzeyde üstün nitelikli çalışmaları" nedeniyle 'Teşvik Ödülü'nü almıştı.

Teşvik Ödülü'nü Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'ın elinden alan Parlakpınar, böyle bir ödüle lâyık görüldüğü için çok mutlu olduğunu ifade ederek "Böyle bir ödüle lâyık görülmek gurur verici ve motive edici. Ödülü özellikle de Cumhurbaşkanlığı himayesinde almış olmak oldukça sevindirici olup yeni yapacağım çalışmalar için cesaret verici oldu. Çalışma ekibim içerisinde yer alan pek çok bilim insanı için de ilham kaynağı ve mutluluk vesilesi olmuştur. Böyle prestijli bir ödül Üniversitemiz ve şehrimiz için de çok önemli olmuştur." dedi.

Tıp Fakültesi Dekanlığı, Prof. Dr. Hakan Parlakpınar'ın ödül alması ile ilgili bir açıklama yaptı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Kalp, böbrek ve damar sistemi patolojilerinde iskemi-reperfüzyon ve serbest radikal hasarı ve antioksidan tedaviler konularındaki uluslararası düzeyde üstün nitelikli çalışmaları nedeniyle Teşvik Ödülü verilmiştir. Oksidatif stres, antioksidanlar, iskemi-reperfüzyon hasarı, deneysel hayvan modelleri oluşturma, kemoterapotik toksisite, öğrenme ve davranış deneyleri, geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamaları ve kayısının sağlık alanında kullanımı gibi konularda çalışan Prof. Dr. Hakan Parlakpınar'ı tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz."

İnönü Üniversitesi olarak, bizler de Prof. Dr. Hakan Parlakpınar'ı kutluyor ve başarılarının artarak devam etmesini diliyoruz.

 

 
Spam Traps