Ana Sayfa / Haber
3 Aralık Engelliler Günü Etkinliğine Büyük Katılım 1801 defa okundu    

İnönü Üniversitesi Engelli Çocuklar Araştırma ve Uygulama Merkezi ile İnönü Üniversitesi Vakfı Rehabilitasyon Merkezi, 3 Aralık Engelliler Günü münasebetiyle "Engelsiz Melekler" isimli bir etkinlik gerçekleştirdi.

Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezi'ndeki etkinliğe Rektör Vekili Prof. Dr. Davut Özbağ, Malatya il Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, Rektör Danışmanı, Doç. Dr. Cafer Mum, Engelli Çocuklar Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Süheyla Ünal, akademisyenler, öğrenci velileri, öğrenciler ve çok sayıda davetli katıldı. Gerek engelli öğrencilerin gerekse onların aileleri ile konuya duyarlı diğer vatandaşların etkinliğe büyük ilgi gösterdikleri dikkat çekti.

Açılışta kısa bir konuşma yapan Prof. Dr. Davut Özbağ, sözlerine tüm engelli kardeşlerimizin rahat bir hayat yaşaması dileği ile başladı ve sadece bu günün değil bütün günlerin engelliler için önemli olduğunu, onların yaşam kalitelerini artırmak için her gün daha azimli bir şekilde çalışılması gerektiğini vurguladı: "Sosyal devlet olma şartlarından biri de engellilerin ve ailelerinin hayatlarını kolaylaştıracak çalışmalar yapmaktır, yüce ve aziz milletimiz yine yüce ve aziz olan engellileri daha iyi yaşam şartlarına kavuşturmak için çalışmaktadır. Önemli olan zihindeki engelleri kaldırmaktır; zihindeki engeller kalkarsa tüm engeller kalkmış olur."

Daha sonra, engelliler adına konuşmak üzere kürsüye çıkan görme engelli rehber öğretmen Nurettin Kaplan, "Bugün bizim için bir bayram niteliğindedir, ancak aşamadığımız engeller var. Nüfusumuzun %12'si engelli olmasına rağmen engellilerin duyduğu ihtiyaçlara halen vâkıf değiliz. Herkesin bildiği bu sıkıntıların giderilmesi için daha çok çaba gösterilmeli, yaşam standartlarımızın artırılması için daha planlı çalışmalar yapılmalıdır. Engelli olmak Bir eksiklik değil, farklılıktır." diyerek sözlerini sonlandırdı.   

İnönü Üniversitesi Vakfı Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Zülal Kaleci de, Merkez'i tanıtan ve buradaki çalışmalarını anlatan bir sunum yaptı. Kaleci, yaptığı konuşmada etkinliğin hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür ederek bütün engellilerin 3 Aralık Engelliler gününü kutladı. 

Program, İnönü Üniversitesi Engelli Çocuklar Araştırma ve Uygulama Merkezi ile İnönü Üniversitesi Vakfı Rehabilitasyon Merkezi tarafından hazırlanan şiir dinletisi, müzikal, semah gösterisi, dans, halk oyunları ve mini defile ile renklendirildi. 

 

 
Spam Traps