Ana Sayfa / Haber
Üniversitede Malatya’nın İçme Suyu Sistemi Konuşuldu 3761 defa okundu    

Üniversitemiz Turgut Özal Kültür Merkezi'nde düzenlenen toplantıda Malatya'nın içme suyu sisteminde rehabilitasyon çalışmaları konuşuldu.

MASKİ Genel müdürü Dr. Özgür Özdemir ile Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erkan Pehlivan'ın konuşmacı olarak yer aldığı toplantıya Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Cemil Çelik, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Davut Özbağ, İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Kemal Şener, akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Toplantıda ilk konuşmacı olarak Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erkan Pehlivan söz aldı. 2005 yılında meydana gelen salgın üzerine MASKİ ile ortak çalışmalarının başladığını belirten Prof. Dr. Erkan Pehlivan, Malatya'nın çok iyi sayılabilecek su rezervlerine sahip olduğunu ancak bu suya kötü suların karışması ile su kalitesinin düştüğünü, aynı sebepten dolayı da 2005 yılında afet sayılabilecek bir salgının Malatya'da meydana geldiğini söyledi. Bu olaydan sonra diğer kentlere de örnek gösterilen il halk sağlığı komitesinin oluşturulduğunu, bu sayede meydana gelebilecek krizlere çok daha hızlı ve verimli bir şekilde müdahale edebilme imkânı bulduklarını söyledi.

Daha sonra söz alan ve bir sunum yapan MASKİ Genel Müdürü Dr. Özgür Özdemir, bir akademik ortamda Malatya suyu hakkında konuşmaktan, bilgi paylaşımında bulunuyor olmaktan duyduğu mutluluğu belirterek sözlerine başladı. Malatya suyunun altyapı çalışmaları ile ilgili olarak 6360 sayılı kanun ve 2560 sayılı İSKİ kanununa uygun yapılanmaya gidildiğini, teşkilat planı, görev ve yetkilerin belirlenmesine çok önem verdiklerini belirtti. Teknoloji ve iletişim ağını verimliliği artırmak adına aktif bir şekilde kullandıklarını ve bu sayede kayıp kaçak oranında büyük kazançlar elde ettiklerini söyledi. Suyu üretmek ve tüketilen suyu tekrardan kullanmak üzere arıtmak için önemli altyapı çalışmalarına başladıklarını, 716 mahalleye hizmet götürdüklerini, bunun için de gelişmiş bir araç filolarının olduğunu dile getirdi. Eğitime verdikleri öneme de değinen Dr. Özgür Özdemir, mevcut imkânları çerçevesinde laboratuarlar kurduklarını, bu laboratuarlarda su kalitesini anbean takip ettiklerini, yeni hizmet binalarının tamamlanmasının ardından bölgeye hizmet verecek üst düzey bir laboratuvar kurulmasını da planladıklarını söyleyerek sözlerine son verdi.

 

 
Spam Traps