Ana Sayfa / Haber
“Diriliş Dünya Görüşü ve Sezai Karakoç” Sempozyumu Yapıldı 1365 defa okundu    

İnönü Üniversitesi, Atatürk Kültür Merkezi ve Yeşilyurt Belediyesi işbirliğiyle "Diriliş Dünya Görüşü ve Sezai Karakoç" başlıklı sempozyum yapıldı.

Malatya Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirilen sempozyuma  Vali Süleyman Kamçı, Malatya Milletvekili  Nurettin Yaşar, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır,  Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Üyesi Prof. Dr. Durmuş Günay, Rektör Vekili Prof. Dr. İsmail Özdemir, AKM Başkanı Prof. Dr. Turan Karataş, Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğru Polat ve çok sayıda davetli akademisyen ve dinleyici katıldı.

Sempozyumun açılış konuşmasını Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanı Doç. Dr. İlhan Erdem yaptı. Sezai Karakoç'un zihin ve medeniyet dünyasının önemli şahsiyetlerinden biri olduğunu vurgulayan Doç. Dr. İlhan Erdem, "Bizler için ilham kaynağı olan değerli büyüğümüz Sezai Karakoç'u anlamak ve anlatmak amacıyla bir arada olmamız sevindiricidir. Çünkü Sezai Karakoç, ülkemizin ve medeniyetimizin önemli unsurlarından biridir. Sempozyumun düzenlenmesinde özellikle akademik anlamda bizlere katkı sağlayan İnönü Üniversitesi Rektörlüğüne ve paydaşlarımız olan Atatürk Kültür Merkezi ile Yeşilyurt Belediyesi'ne teşekkür ediyor, sempozyumun başarılı geçmesini diliyorum." dedi.

Daha sonra sırasıyla kürsüye davet edilen Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı uğur Polat, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Malatya Milletvekili Nurettin Yaşar ve Malatya Valisi Süleyman Kamçı yaptıkları konuşmada, edebiyat dünyasının en önemlilerinden ve en saygın isimleri arasında yer alan mütefekkir, şair ve yazar Sezai Karakoç'un fikirlerinin, düşüncelerinin, şiirlerinin ve yazılarının anlatılacağı sempozyumun son derece anlamlı ve bir o kadarda önemli olduğuna vurgu yaptılar.

Yapılan konuşmalardan sonra sempozyumun açılış oturumuna geçildi. Sekiz oturum halinde gerçekleştirilen ve iki gün süren sempozyuma katılan akademisyenlerin, Sezai Karakoç'un İdealindeki Üniversite, Diriliş Ekolü ve Temel Kavramlar, Şairin Bir Entelektüel Olarak Portresi, İslamcılık ve Sezai Karakoç, Medeniyet ve Diriliş Kavramları, Sezai Karakoç'un Batı'dan Bize Yansıyan Kavramlara Bakış Yöntemi vb. başlıklı bildiriler sundukları kaydedildi.

 

 
Spam Traps