Ana Sayfa / Haber
İnönü Üniversitesi 2015-2016 Akademik Yıl Açılış Töreni Yapıldı 3343 defa okundu    

İnönü Üniversitesinin 2015-2016 Akademik Yıl Açılış Töreni, Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezi'nde yapıldı.

Sabah saat 09.30'da Merkez Kampüsteki Atatürk Anıtı'na çelenk sunulması, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklâl Marşı'nın okunması ile başlayan tören, Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezi'nde devam etti. Törene, Malatya Valisi Süleyman Kamçı, Malatya Milletvekilleri Nurettin Yaşar ve Bülent Tüfenkçi, 2. Ordu Garnizon Komutanı ve Kurmay Başkanı Tümg. Avni Angun, Rektör Prof. Dr. Cemil Çelik, Fransa Rouen Üniversitesi Rektörü Ord. Prof. Dr. Cafer Özkul, Malatya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Arif Emecen, birçok kurum ve kuruluşun yöneticileri veya temsilcileri, öğretim üyeleri ile çok sayıda öğrenci katıldı.

Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezi'ndeki törende konuşan Malatya Valisi Süleyman Kamçı, "Bildiğiniz üzere ülkemiz son yıllarda küresel ölçekte etkin bir güç olma yolunda ciddi ve kararlı adımlar atmaktadır. Bu adımların güvenirliliği ve sağlamlığı bilgiye talip olan, elde ettiği bilgiyi özümseyip paylaşabilen nesiller yetiştirmekle doğru orantılıdır. İşte hepimizin ortak sorumluluğu olan bu aydın neslin yetiştirilmesinde en büyük pay üniversitelerimizindir. Bundan dolayı üniversitelerimizin ülkemizin geleceğini, milletimizin umut ve düşüncelerini inşa eden müesseseler olduğunu söylemek yerinde olacaktır. Her geçen gün markalaşan Üniversitemizin değerini daha da ileriye taşımak için gösterdiğiniz azmin ve başarılı çalışmaların artarak devam etmesini diler, yeni akademik yılın hayırlı olmasını temenni ediyorum." dedi.

Ülkemizin içinden geçtiği süreç ve yaşanan menfur terör saldırılarında kaybettiğimiz şehitlerimizi ve vatandaşlarımızı rahmetle anarak konuşmasına başlayan Rektör Prof. Dr. Cemil Çelik, şunları söyledi: "Her ne koşulda olursa olsun Türkiye'nin büyük devlet olduğuna ve her türlü sorunla baş edeceğimize olan inancımızı muhafaza etmeye devam edeceğiz. Üniversite olarak yeni bir yıla girerken biraz daha büyümüş, biraz daha akademik olgunluğa kavuşmuş ve belki de ülkemizin en huzurlu bir üniversitesi olduğunun farkındayız."

"Bu yıl; 1322'si yabancı uyruklu olmak üzere 41.000 öğrenci sayısına ulaştık. Lisansüstü (yüksek lisans ve doktora) eğitim veren 5 enstitümüze kayıtlı öğrenci sayımız 3500'lere yaklaştı. 1600 akademisyenimizle, 5800 çalışanımızla, 1400 yatak kapasitesine yaklaşan Turgut Özal Tıp Merkezimizle, Türkiye'de bir ilke imza atmış en yüksek kapasitedeki güneş enerjisi santralimiz ve daha birçok yeniliklerle yeni akademik yıla başlıyoruz."

"Türkiye'de ve belki de dünyada bir ilk olan karaciğer nakil hastanemizi, güneş santralimizi, yine Türkiye'de bir ilk olan öğrenci merkezimizi, Akçadağ Meslek Yüksekokulu binamızı da bu yıl tamamladık. Su sporları merkezimiz, açık yarı olimpik yüzme havuzumuzun inşaatı Kasım ayı ortalarında tamamlanmış olacak. Ziraat Fakültemiz ve İletişim Fakültesi binalarımız ise 2016 yılında tamamlanacak. Ayrıca Doğanşehir Belediye Başkanımız değerli ağabeyim Vahap Küçük, Doğanşehir Meslek Yüksekokulunun inşaatına başladı. Kendisine huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Allah hayrını kabul etsin. Sanıyorum önümüzdeki yıl Sürgü ve Doğanşehir Meslek Yüksekokulları burada öğretimlerine devam edecek. Böylece tüm Meslek Yüksekokullarımız bizim yönetim dönemimizde ilçelerinde modern binalarında hizmet verir hale gelmiş olacak. Tekrar huzurunuzda bu binalarımızın yapımını üstlenen değerli işadamı ve hayırsever hemşerilerimizin tamamına, bugüne kadar istediğimiz ödenekleri tahsis eden T.C. Hükümetine, bu konuda desteğini gördüğümüz milletvekillerimize bir kez daha teşekkür ediyorum."

"İnönü Üniversitesi; teknoparkı, bölgemizin en büyük akademik hastanesi ve laboratuvarlar ve sosyal tesisleriyle 360 yatak kapasiteli 3 oteli ile ve önümüzdeki yıl bitecek hizmet binalarımızı da eklersek fiziki gelişimini ve altyapısını tamamlamış bulunuyor."

"Üniversitemizin fakülte sayısı bilindiği gibi Sağlık Yüksekokulumuzun, Sağlık Bilimleri Fakültesine dönüştürülmesi ile 14 olmuştur. Beden Eğitimi Yüksekokulumuzun Fakülteye dönüştürülmesi süreci de devam etmektedir. Yine üniversitemiz bu yıl Havacılık Yüksekokuluna da kavuştu ve önümüzdeki yıl öğrenci alacak."

"İnönü Üniversitesi, Türkiye üniversiteleri içinde birçok özelliğiyle öne çıkan, yurt dışında da saygınlığı ve tanınırlığı artan, onlarca dünya üniversitesi ile işbirliği olan bir konumdadır. Bundan sonraki hedefleri ise öncelikle bilim ve teknoloji üretmek, daha kaliteli eğitim vermek ve uluslararası işbirliklerini daha da geliştirmek olacaktır."

"Özellikle araştırma kalitemizin bu yıl daha da yükseldiğini sizlerle paylaşmak isterim. Üniversitemizde halen yürüyen TÜBİTAK destekli proje sayısı 52'dır. Üniversitemiz kendi bilimsel araştırma bütçesinden Ar-Ge'ye bu yıl 16,5 milyon TL tahsis etmiştir. TÜBİTAK ve diğer desteklerle beraber 2015 yılında kullandığımız proje desteği-kaynağı 20 milyon TL'nin üzerine çıkmıştır. Bu desteklerin yeterli olmadığının, proje kalite ve sayımızın artırılması gerektiğinin de farkındayız."

"İnönü Üniversitesi olarak toplumumuzun gelişmesi ve ilerlemesi yolunda üzerimize düşenleri yapmaya, huzur ve barış içerisinde daha nice güzellikleri hayata geçirmeye devam edeceğiz. 2015-2016 Akademik yılımızın öğrencilerimize, akademisyenlerimize ve idari personelimize ve de Malatya'mıza hayırlı olmasını; huzurlu ve başarılı bir akademik yıl geçirmemizi diliyor, hepinizi saygı ile selamlıyorum."

Yapılan konuşmalardan sonra açılış dersini vermek üzere kürsüye davet edilen Fransa Rouen Üniversitesi Rektörü Ord. Prof. Dr. Cafer Özkul, "Optiğin Bugünü ve Geleceği" başlıklı sunumunu yaptı. 2015 yılının UNESCO ve BM Genel Kurulu tarafından uluslararası Işık Yılı olarak ilan edilmesinin konferansın konusunu belirlemede etkili olduğunu belirten Ord. Prof. Dr. Cafer Özkul, kendisinin de uzun yıllar bu konuda bilimsel çalışmalar yaptığını dile getirdi. Optik biliminin tarihçesi ve tarihsel gelişimi hakkında bilgiler vererek konuşmasını sürdüren Özkul, optik biliminin çeşitli hayat alanlarında uyguladığı ve üç temel buluşu olan lazer, fiber optik ve holografi konularında ayrıntılı bilgiler verdi.  

Tören, Rektör Prof. Dr. Cemil Çelik tarafından Ord. Prof. Dr. Cafer Özkul'a hediye takdim edilmesiyle sona erdi.

 

 
Spam Traps