Ana Sayfa / Haber
Uluslararası Sanat Sempozyumu ve Sergisi Yapıldı 1953 defa okundu    

İnönü Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesince düzenlenen "Uluslararası Sanat Sempozyumu ve Sergisi" yapıldı.

Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen Sempozyum'un açılışına Rektör Prof. Dr. Cemil Çelik, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. İsmail Özdemir, Prof. Dr. Davut Özbağ, Rektör Danışmanı Doç. Dr. Cafer Mum, İnönü Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Metin Karkın, Adıyaman Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Kadir Karkın, yurt içi ve yurt dışından davetli akademisyenler ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklâl Marşı'nın okunmasıyla başlayan Sempozyum'da konuşan Rektör Prof. Dr. Cemil Çelik, "Özellikle 41'inci yılımıza girerken, Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültemizin koordinatörlüğünde gerçekleşen Sempozyum'da birçok bilim insanının Üniversitemizde bir araya gelmiş olması, bilgi, tecrübe ve deneyimlerini paylaşması, aynı zamanda eserlerini sergilemeleri oldukça anlamlıdır. Bu tip toplantılar bilim insanlarının kendilerini ölçmeleri, eserlerini sergileme fırsatı bulmaları, karşılıksız bilgi ve fikir alışverişinde bulunmaları açısında önem arz etmektedir. Ayrıca üniversite yaşamında, bilim hayatında, sanat ve estetik; tıp, mühendislik ve temel bilimler alanı kadar gereklidir. Medeni ülkelere baktığınızda, sanat ve estetiğin, ekonomik ve sosyal alandaki gelişmelere paralel olduğunu görürsünüz. Dolayısıyla Üniversitemizdeki diğer alanlara paralel olarak sanat ve estetik alanına da son derece önem vermekteyiz. Bu duygu ve düşüncelerle Sempozyum'un yararlı geçmesini diliyorum." dedi.

Günümüzde bilgi üretiminin ve paylaşımının hayati önem kazandığını, ülkelerin ve üniversitelerin her yönden gelişmelerinde vazgeçilmez temel şartlardan biri haline geldiğini belirten İnönü Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Metin Karkın, sempozyumların farklı bölge ve alanlardan katılan araştırmacıları aynı yerde buluşturmak, bilimsel çalışmaların tartışılmasını ve fikir paylaşımlarını sağlamak adına önemli olduğunu söyledi. Prof. Dr. Metin Karkın, "Bu düşünce ile araştırmacıların, akademisyenlerin ve alanındaki uzmanların, seçilen konuları tüm boyutları ile titizlikle tartışması ve yeni açılımlar getirmesi sempozyum ve sergi çalışmalarına bilimsel bir nitelik, katkı ve değer kazandırması açısından büyük önem taşımaktadır." dedi.

Yapılan konuşmalardan sonra Sergi Açılışı yapıldı ve Sempozyum'un ilk oturumuna geçildi. Oturum başkanlığını Adıyaman Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Kadir Karkın'ın yaptığı "Sanatın Evrensel Boyutu" başlıklı panelde Dr. Robert Ellıot (Tennessee State University Music Department), Prof. Zafer Gençaydın (Emekli Öğretim Üyesi) ve Dr. Martin Greve ( Wissenschaftlicher Referent Orient-Institut) konuştu.

Üç gün süren Sempozyum'da yurt içi ve yurt dışından katılan çok sayıda bilim adamı sanat alanındaki güncel gelişmeleri tartıştı ve görsel, işitsel, kuramsal ve sahne sanatları alanında bildiri sundukları kaydedildi.

 

 
Spam Traps