Ana Sayfa / Haber
SİU Kurultayı’nda 650 Bildiri Sunuldu 3333 defa okundu    

Sinyal İşleme ve İletişim Uygulamaları (SİU) Kurultayı'nın 23'cüsü İnönü Üniversitesinde yapıldı. Bilkent Üniversitesi tarafından da desteklenen Kurultaya 750 bilim insanı toplam 650 bildiriyle katıldı.

Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen kurultaya Rektör Prof. Dr. Cemil Çelik, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. İsmail Özdemir, Prof. Dr. Davut Özbağ, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kadim Ceylan ve çok sayıda bilim insanı katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklâl Marşı'nın okunmasıyla başlayan kurultayın açılış töreninde İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemil Çelik, Bilkent Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ahmet Enis Çetin ve İnönü Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Mehmet Emin Tağluk birer konuşma yaptılar.

"Gelişen teknoloji, hem hayatımızı kolaylaştırmakta hem de yaşam kalitemizi yükseltmektedir. Gelinen noktada, günlük hayatımızda kullandığımız basit aletlerden büyük çaplı sanayi sistemlerine, hatta uzay çalışmalarına kadar hemen her şey, bir komut dizisi dâhilinde otomatik olarak kontrol edilebilmektedir." diyen Rektör Prof. Dr. Cemil Çelik konuşmasını şöyle sürdürdü: "Bu gelişmelerin birçoğunun; elektrik, elektronik ve bilgisayar alanlarının yanı sıra fizik, kimya, makine gibi mühendislik dallarının içinde yer aldığı ortak disiplinlerin ürünleri olduğu bilinmektedir. Son yıllarda gelişen teknoloji ve Ar-Ge faaliyetleriyle beraber savunma sanayisi, tıp, biyomedikal, imalat endüstrisi, otomotiv, havacılık, enerji sistemleri, raylı sistemler, robotik, tekstil vb. endüstri uygulamalarında bu ortak disiplinlerin ne kadar etkin rol aldığını görüyoruz. Türkiye'nin son on yılda bilim ve teknoloji alanında yapmaya başladığı hamlelerin altyapısında da bu ortak disiplinlerin imzası bulunmaktadır. Böylesine önemli bir toplantıya, Sinyal İşleme ve İletişim Uygulamaları Kurultayı'nın 23'üncüsüne ev sahipliği yaptığımız için İnönü Üniversitesi olarak kendimizi bahtiyar addediyoruz. Ayrıca bu toplantının gerçekleşmesinde desteğini esirgemeyen Bilkent Üniversitesine ve değerli hocalarına da teşekkür ediyorum."

Akademik ve endüstriyel alanlardaki araştırmacıların, sinyal işleme, görüntü işleme, iletişim ve biyomedikal konularındaki özgün çalışmalarını paylaştığı kurultayda, çok sayıda oturum düzenlendi. Oturumlarda; Spor Bilimlerinde Performansı Belirleyen Parametrelerin Tahmini İçin Yeni Yaklaşımlar ve Akıllı Tekniklerin Uygulanması, İnsansız Araçlar ve Robotik Sistemler ile Uygulama Alanları, Optik Haberleşme Sistemleri ve Uygulamaları, Dağıtılmış Hesaplama ve Akıllı Sistemler, Mobil Cihazlarla Hesaplama, Gömülü İşaret İşleme Sistemleri, Çevresel Zeka ve Sosyal Sinyal İşleme, Yazılım Tanımlı Ağlar, Ağ İşlev Sanallaştırma ve Hiperspektral Görüntü Analizi vb. başlıklı konular ele alındı.

750 bilim insanının toplam 650 bildiriyle katıldığı Kurultay, üç gün sürdü ve dördüncü gün gerçekleştirilen gezi programı ile sona erdi.

 

 

 
Spam Traps