Ana Sayfa / Haber
TUBİTAK Ortaöğretim Proje Yarışması Sona Erdi 2531 defa okundu    

Ortaöğretim Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri Bölge Yarışması, düzenlenen ödül töreni ile sona erdi.

İnönü Üniversitesi Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezi'nde yapılan törene Vali Yardımcısı Abdul Kadir Duran, Rektör Prof. Dr. Cemil Çelik, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ertan Mumcu, TÜBİTAK Bölge Koordinatörü Prof. Dr. İsmail Özdemir, İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, Elazığ İl Milli Eğitim Müdürü Ahmet Bağlıtaş, Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürü Metin İlci, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, akademik ve idari personel ile çok sayıda öğrenci ve öğrenci ailesi katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklâl Marşı'nın okunmasıyla başlayan Ortaöğretim Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri Bölge Yarışması ödül töreni, İnönü Üniversitesi Devlet Konservatuvarı öğrencilerinin sunduğu Türk Halk Müziği dinletisi ve proje etkinliği ile ilgili görsellerin yer aldığı sinevizyon gösterisi ile devam etti.

Törende konuşan Vali Yardımcısı Abdul Kadir Duran, "Bugün bütün dünyada tanınan ve rağbet gören firmaların büyük çoğunluğu sizler gibi genç insanlar tarafından kurulmuştur. Bu durum gösteriyor ki, kendilerine imkân sunulduğu zaman gençler, yaşlarından çok daha büyük işler başarabiliyor. Burada bulunmanıza sebep olan projeleriniz ve gelecekteki çalışmalarınızla sizlerin de ülkemizin dev atılımlar yapmasına vesile olacağınıza yürekten inanıyorum." dedi.

Bilim üretmenin bir kültür olduğunu vurgulayan Rektör Prof. Dr. Cemil Çelik, "Ülkemizde öğrenim gören ilköğretim ve ortaöğretim öğrencisi sayısı yaklaşık olarak 17 milyondur. Türkiye genelindeki proje yarışmasına başvuran öğrenci sayısı ise öyle zannediyorum ki 2 bin kadardır. Sizler işte bu 2 bin öğrenci arasına girmiş bulunmaktasınız. Bunun azımsanamayacak bir başarı olduğunu bilmelisiniz. Onun için hepinizi tebrik ediyorum. Bilim yapmak ve üretmek bir kültürdür, bir anlayıştır. Bunların günü kurtarma ile kazanılması mümkün değildir. İleriye dönük, ülkenin geleceğine dönük politikalarla ancak o işler başarılabilir. İşte üniversiteler, TÜBİTAK ve bilim insanları bu yönde çaba sarf ederek, ülkemizin geleceğini aydınlatma ve kazanma noktasında gayret etmektedirler. Bu ülke eğer bilim toplumu olacaksa, gelecekte ileri teknolojiler üretecekse, birçok alanda dışa bağımlılıktan kurtulacaksa toplumumuzdaki tüm kesimlerin kolektif hareket ederek bu kültürü yayması ve desteklemesi gerekmektedir. Bu gelişmenin ülkemizin bilim ve teknoloji üretmesinde oldukça önemli olduğunu belirterek başarınızın devamını diliyorum." dedi.

İnönü Üniversitesi ev sahipliğindeki proje sergisinin önemine değinen Malatya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ertan Mumcu ve İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı ise yaptıkları konuşmalarda, ileri seviyedeki ülkelerin bilgi ve teknoloji üretimleri ile ön plana çıktıklarını, dolayısıyla ülkemizin de gelişmiş ülkeler arasındaki yerini alabilmesi için bilgi ve teknoloji üreten bir toplum haline gelmesi gerektiğine vurgu yaptılar.

TÜBİTAK Bölge Koordinatörü ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İsmail Özdemir, "Ortaöğretime devam etmekte olan öğrencileri temel ve sosyal bilim alanlarında çalışmalar yapmaya teşvik etmek, çalışmalarını yönlendirmek ve bilimsel gelişmelerine katkıda bulunmak amacıyla TUBİTAK-Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığınca Bilgisayar, Biyoloji, Coğrafya, Fizik Kimya, Matematik, Psikoloji, Sosyoloji, Tarih ve Türk Dili ve Edebiyatı dallarında ortaöğretim öğrencileri arasında araştırma projesi yarışması düzenlenmiş olup 3 gün süre ile Bölge Sergisi devam etmiştir. Toplamda 603 proje başvurusundan 100 proje Malatya bölge sergisine davet edilmiştir. Sergimizi Malatya ve bölge illerinden yaklaşık olarak 10 bin kişi ziyaret etmiştir. Sergilenen 100 proje arasından 13 proje Ankara'da düzenlenecek final yarışmasına katılacaktır. Bu başarının önümüzdeki yıllarda artarak devam edeceğini ümit ediyorum." şeklinde konuştu.

Yapılan konuşmalardan sonra Ortaöğretim Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri Bölge Yarışması Malatya sergisinde başarılı olan ve Ankara finallerinde yarışmaya hak kazanan 13 proje sahibi öğrenci ve danışman öğretmenlere ödülleri verildi.

 

 
Spam Traps