Ana Sayfa / Haber
Prof. Dr. Mehmet Erdem’in Konferansında Tarihsellik Konuşuldu 3035 defa okundu    

İnönü Üniversitesi İlahiyat Fakültesi tarafından düzenlenen "Kur'an Hükümlerinin Tarihselliği Üzerine" başlıklı konferansta Fırat Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Erdem konuştu.

Hoca Ahmet Yesevî Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen konferansa İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hulusi Arslan,  öğretim elemanları ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Prof. Dr. Mehmet Erdem, Kur'an-ı Kerim'in tanımıyla sözlerine başladı. Kur'an-ı Kerim'in Fatiha Suresi ile başlayıp Nas Suresi ile biten ve toplam 114 sureden oluşan Allah kelamı olduğunu söyleyen Erdem, meâl ile Kur'an arasındaki farklılığa vurgu yaparak "Meâl okumak, Kur'an okumak değildir. Meâlle yetinmeyip tefsir de okumak gerekir. Kur'an-ı Kerim'in mahiyetini kavramak için meâl ile Kur'an-ı Kerim'in aynı anlama gelmediğini anlamak lâzım. Kur'an-ı Kerim bir hidayet rehberidir. Kur'an-ı Kerim'in hidayetinden faydalanmak için objektif bir ölçü vardır: Bu ölçü Arapçadır. Kur'an-ı Kerim'in hidayetinden yaralamak için Arapça olarak okunmalıdır." değerlendirmesinde bulundu.

Prof. Dr. Mehmet Erdem, daha sonra tarihsellik, Kur'an hükümlerinin ve kıssalarının tarihselliği konularındaki görüşlerini anlattı.

Konferansın sonunda öğrencilerden gelen soruları da cevaplayan Prof. Dr. Mehmet Erdem'e İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hulusi Arslan tarafından hediye ve plâket takdim edildi.

 

 
Spam Traps