Ana Sayfa / Haber
Azerbaycanlı Heyet, Panelde “Hocalı Katliamı”nı Anlattı 2008 defa okundu    

İnönü Üniversitesi Rektörlüğü ve Azerbaycan'ın Ankara Büyükelçiliği tarafından "Türk Dünyası, Ermeni Yalanları ve Hocalı Soykırımı" başlıklı bir panel düzenlendi.

İnönü Üniversitesi Hoca Ahmet Yesevî Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen panele Rektör Vekili Prof. Dr. Ünsal Özgen, Rektör Danışmanı Doç. Dr. Cafer Mum, Genel Sekreter Doç. Dr. Kadir Kartalcı, Genel Sekreter Yardımcısı Cevdet Atalan, akademik ve idari personel ile çok sayıda öğrenci katıldı.

Azerbaycan Milletvekili Prof. Dr. Musa Qasımlı, Zengin Azerbaycan İçin Mücadele Birliği Başkanı Doç. Dr. İrade Aliyeva ve Dünya Azerbaycanlıları Kültür Merkezi Başkan Yardımcısı Rasim Memmedov'un konuşmacı olarak katıldıkları panel; saygı duruşu, Türkiye ve Azerbaycan millî marşlarının okunmasıyla başladı.

"Türk-Azerbaycan dostluğu daimidir." diyerek konuşmasına başlayan ve paneli yöneten, Zengin Azerbaycan İçin Mücadele Birliği Başkanı Doç. Dr. İrade Aliyeva, Türkiye ve Azerbaycan'ın iki devlet, tek millet olduğunu vurguladı.

26 Şubat 1992 tarihinde Azerbaycan Cumhuriyeti'nin Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocalı kasabasında yaşanan ve 613 Azerbaycan Türkünün çocuk, kadın, yaşlı demeden Ermeniler tarafından toplu şekilde vahşice katledildiğini belirten Azerbaycan Milletvekili Prof. Dr. Musa Qasımlı, Türklerin Ermenilere hiçbir zaman soykırım yapmadığını söyledi. Hocalı soykırımı ile Ermeniler'in Dünya kültürünü yok ettiğini vurgulayan Prof. Dr. Qasımlı, Ermenistan'da işgal, terör ve Türk düşmanlığının devlet politikası olduğunu ifade etti.

Dünya Azerbaycanlıları Kültür Merkezi Başkan Yardımcısı Rasim Memmedov ise konuşmasında, masum insanların katledildiğini vurgulayarak, Ermenilerin, Hocalı'da kadın, yaşlı ve çocuk demeden insanları vahşice katlettiklerini hatırlattı. Azerbaycan'da çok sayıda ibadethanenin Ermeniler tarafından imha edildiğini söyleyen Memmedov, bununla da yetinmeyenlerin insanları ibadethanelere doldurarak topluca yaktıklarını ifade etti.

Panelin sonunda konuk panelistlere Rektör Danışmanı Doç. Dr. Cafer Mum tarafından hediyeler verildi.

Konuklar ise Rektör Prof. Dr. Cemil Çelik'e verilmek üzere Rektör Danışmanı Doç. Dr. Cafer Mum'a hediyeleri takdim ettiler.

Öğleden önce Malatya Valisi Süleyman Kamçı ile Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır'ı makamlarında ziyaret eden konuk heyet, öğleden sonra gerçekleşen panelin ardından Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesindeki etkinliklere katılmak üzere Malatya'dan ayrıldılar.

 

 
Spam Traps