Ana Sayfa / Haber
Üniversitemiz, 40’ıncı Akademik Yılına 40 Proje ile Girdi 4583 defa okundu    

 

İnönü Üniversitesi 2014-2015 akademik ve 40'ncı yılına 40 Proje ile girdi.

Sabah saat 09.00'da Merkez Kampüsteki Atatürk Anıtı'na çelenk sunulması, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklâl Marşı'nın okunması ile başlayan tören, Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezi'nde devam etti. Törene, Malatya Valisi Süleyman Kamçı, Malatya Milletvekilleri Mücahit Fındıklı, Ömer Faruk Öz, 2. Ordu Garnizon Komutanı ve Kurmay Başkanı Tümg. Mehmet Akyürek,  Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Alper, YÖK Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Şişman, Rektör Prof. Dr. Cemil Çelik, Malatya Baro Başkanı Av. Enver Han, Malatya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ertan Mumcu, Rönesans Holding Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Erman Ilıcak, İşadamı M. Emin Sungur, birçok kurum ve kuruluşun yöneticileri veya temsilcileri, öğretim üyeleri ile çok sayıda öğrenci katıldı.

İnönü Üniversitesi Akademik Müzik Topluluğu tarafından seslendirilen Türk halk müziği konseri ile başlayan Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezi'ndeki törende konuşan Malatya Valisi Süleyman Kamçı, üniversitelerin bilginin bulunduğu, işlendiği, ışık saçan yerler olduğunu belirterek, şunları kaydetti: "Bu ışığın içerisinde bilgi, kültür, sosyal, kültürel, iktisadi değişim ve dönüşüm vardır.  İlimizin sosyal ve kültürel yaşantısına değer kazandıran, ilimin, güzel sanatların, sporun güzel yansıması olan Üniversitemiz, 40'ncı akademik yılını doldurdu. Malatya'nın gelişmişliğinde temel taşlardan biri olan Üniversitemize, Malatya kamuoyu olarak özel önem vermemiz gerekiyor. Büyükşehir Belediyemiz, kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları, esnafımız ve halkımız etle tırnak misali bir arada olmalı, sevmeli ve destek almalıdır. Verilen desteğin karşılığında maddiyatla ölçülemeyecek kadar kazançlarımız olacaktır. Hz Ali'nin 'İlim, servetten üstündür. Çünkü sen serveti kazanırsın, ilim ise seni kazanamaz.' sözü İslamiyet'in bilime verdiği önemi göstermektedir. Hayırseverleri ilme ve bilime yaptıkları yatırımlardan dolayı yürekten kutluyorum."

Bugün çok güzel bir tablo ile karşı karşıya olduklarını belirterek konuşmasına başlayan Malatya Milletvekili Ömer Faruk Öz, "İnönü Üniversitesinin kuruluşunun 40'ıncı yıl dönümünü kutluyoruz ve bunu kutlarken de 40 büyük eserin açılışını gerçekleştiriyoruz. Bu çok önemli bir örnektir. Bir ve beraber olursak bu ülkedeki tüm kurum ve kuruluşlar, bütün şahsiyetler işbirliği içerisinde çalışırlarsa işte böyle sağlıklı sonuçlar çıkabiliyor. Demek ki, farklılıklarımızı kavga sebebi değil fikirlerin çarpışmasıyla daha doğru bir noktaya götürebilirsek böyle güzel şeyler çıkmaya devam eder. Bir bakıyoruz 240 milyon lira harcama yapılmış. Bunun 158 milyon lirası kamu yatırımı. Üniversitemiz kendi cari harcamalarını yapmış, arta kalanları da yatırıma dönüştürmüş. Yetmemiş sivil toplum kuruluşları ve Malatyalı işadamlarımız katkı sağlamışlar. Demek ki, bizler bir olursak, birlik içinde olursak farklılıklarımızı kavga sebebi değil daha doğru işlerin yapıldığı noktaya götürebilirsek güzel şeyler çıkmaya devam eder. Devletin desteğinin yanında Malatyalı işadamlarımızın Üniversitemize desteklerinin her geçen gün artması ayrı bir mutluluk kaynağımızdır. Bu düşüncelerle İnönü Üniversitesinin yeni akademik yılının hayırlı olmasını diliyorum." dedi.

"Bugün, İnönü Üniversitemizin 40 yaşına girdiği '2014-2015 Akademik Yıl Açılış Töreni'miz münasebetiyle bir arada bulunuyoruz. Bu anlamlı günde, bizi yalnız bırakmayan siz değerli konuklarımıza, akademik ve idari personelimiz ile öğrencilerimiz adına teşekkür ediyorum." diyerek konuşmasına başlayan Rektör Prof. Dr. Cemil Çelik, konuşmasına şöyle devam etti:

"İnsan hayatında 40 yaş, bildiğiniz gibi, önemli ve anlamlı bir safhanın başlangıcı olarak kabul edilir. Özellikle de bizim kültür ve medeniyetimizde bu böyledir. 40 yaş, insanın kemâlât yaşıdır; hem bedenen hem de ruhen olgunluğu ve oturmuşluğu ifade eder. Bu tanımlamayı, 1975 yılında kurulmuş olan Üniversitemiz için de kullanmak istiyorum. İnönü Üniversitesi, Türkiye üniversiteleri arasında birçok alanda başarılarıyla öne çıkmış, saygınlığını her geçen gün biraz daha artırmış; altyapısı tamamlanmış, öğrenci sayısı 40.000'lere yaklaşmış, dünyanın birçok ülkesinden 800'ün üzerinde yabancı uyruklu öğrencisi bulunan, 1.600 öğretim elamanından 30'unun yabancı uyruklulardan oluştuğu, birçok uluslararası üniversite ile bilim alanında işbirliği olan, sadece ülkemizde değil, artık dünyada da adından söz ettirmeye başlayan bir üniversite hüviyeti kazanmıştır."

"İnönü Üniversitesi, yerel değerleri göz ardı etmeyen ancak yerelleşmeyen, evrensel üniversite algısını benimsemiş, akademik özgürlüklerden ödün vermeyen ve her türlü farklılığı zenginlik olarak gören üniversite anlayışını şiar edinmiş, ideolojik bağnazlıkları değil, idealist üniversite olmayı benimseyen bir üniversitedir."

"İnönü Üniversitesi, akademik örgütlenmesini büyük oranda tamamlamış bir üniversitedir. Bugün Üniversitemizde; lisans eğitimi veren 13 Fakülte ile Devlet Konservatuarımızın da aralarında yer aldığı 5 Yüksekokul; lisansüstü master-doktora eğitimi veren ve öğrenci sayısı 3.000'in üzerinde olan 5 Enstitü; ön lisans eğitimi veren 12 Meslek Yüksekokulu; dünyanın ikinci büyük karaciğer nakil merkezi Turgut Özal Tıp Merkezimizin de içinde bulunduğu 23 Araştırma ve Uygulama Merkezi var. Yüksekokullarımızdan biri olan ve bu yıl kuruluşu tamamlanmış olan Havacılık Yüksekokulumuza, önümüzdeki yıldan itibaren öğrenci alacağımızı da buradan duyurmak istiyorum."

"Bugün burada sizlerle bir sevincimizi de paylaşmak istiyorum: Üniversitemizin kuruluşunun 40'ıncı yılında tam 40 projeyi hayata geçiriyoruz. Bu projelerin içerisinde, Türkiye'deki mevcutların en büyüğü olan Güneş Enerjisi Santralimizi hayata geçiriyoruz. Turgut Özal Tıp Merkezimizin elektrik ihtiyacının 1/3'ünü bu santral karşılayacak. Enerji acısından dışa bağımlı olan ülkemizde, bir üniversitenin kendi öz gelirlerini kullanarak 5.3 MW elektrik üretim kapasitesine sahip bir santrali hayata geçiriyor olması bile tek başına büyük başarı olup, aynı zamanda iyi bir girişimcilik örneğidir. Huzurlarınızda, bu başarıda emeği geçen arkadaşlarımı kutluyorum."

"Ayrıca Üniversitemizin öncülüğünde kurulan Malatya Teknopark binamız, Kale ilçesinde yaptırdığımız Kalegöl Otel, Eczacılık Fakültesi binamız, Mühendislik Fakültesi ilave blokları, Üniversite Alışveriş Merkezimiz, Hekimhan ve Kale Meslek Yüksekokullarının binaları, Battalgazi Kampüsümüzde ve Arapgir'de yapılan kapalı spor salonları, Arapgir ve Hekimhan'daki yükseköğretim öğrenci yurtları, Engelli Çocuklar Rehabilitasyon Merkezi ve diğer hizmet binalarımız da bu yıl içerisinde tamamlandı. Özet olarak 40'ıncı yılında Üniversitemiz, fizikî altyapısını yüzde yüze yakın bir oranda tamamlamış bulunuyor. Bütün bu yapılanların toplam maliyeti 240 milyon TL'dir. Bunun 158 milyonu devlet desteği, 64 milyonu Üniversitemizin öz gelirleri, 10 milyonu bağış ve 8 milyonu da diğer kurumların katkısından oluşuyor."

"İnönü Üniversitesi, sadece devletten destek bekleyen değil, öz gelirleri ile de yatırımlar yapan ve aynı zamanda duyarlı/hayırsever insanlarımızın maddi anlamda destek sağladığı bir üniversite hâline geldi. Hayırseverlerimizin son altı yıl içerisinde Üniversitemize yaptıkları katkı 50 milyona yaklaşmış bulunuyor. Huzurunuzda kendilerine teşekkür etmek istiyorum."

 "40'ıncı yılda 40 projemiz içinde yer alan toplam 36 projenin açılışlarını bugün gerçekleştiriyoruz. Güneş Enerjisi Santralimizi, Karaciğer Nakli Hastanemizi, Öğrenci Yaşam Merkezimiz ile Akçadağ Meslek Yüksekokulumuzu ise plânladığımız üzere bu yılın sonunda tamamlayıp başka bir törenle hizmete açacağız."

"Bildiğiniz üzere, Arapgir ve Darende Meslek Yüksekokullarımız, adını taşıdıkları ilçelerde bulunuyordu. Bu yıl, Hekimhan ile Kale Meslek Yüksekokullarımız da ilçelere taşındı. Akçadağ Meslek Yüksekokulumuzun binası tamamlandığında, Meslek Yüksekokullarımızın adını aldıkları ilçelere taşınması tamamlanmış olacak. Söz buraya gelmişken, Hekimhan Mehmet Emin Sungur Meslek Yüksekokulumuzun yapımını büyük ölçüde üstlenen ve son 3 yılda, hiç usanmadan, her yıl onlarca kez Malatya'ya gelerek inşaat çalışmasını yakından takip eden değerli büyüğümüz Mehmet Emin Sungur Bey'e de huzurunuzda teşekkür etmek istiyorum."

"Asıl büyük teşekkürü de, devletimize ve hükümetimize yapmak istiyorum. Bundan 10-15 yıl önce, bu kadar yüksek oranda bir yatırım desteğinin hükümet tarafından verileceğini söyleselerdi, inanın ki, ben de dâhil hiçbir akademisyen buna inanmazdı."

"2015 yılında, kısmet olursa, müstakil binası olmayan İletişim Fakültemizin inşaatına başlayacak ve inşaatı devam eden Ziraat ve Su ürünleri Fakültelerimizin binalarını da tamamlayacağız. Ayrıca 100 yatak kapasiteli bir Onkoloji Hastanesi inşaatını da, hayırseverlerimizin bağışları ve Üniversitemizin öz gelirli ile başlatmayı planlıyoruz. Karaciğer Nakli ve Onkoloji Hastaneleri ile birlikte, inşallah TÖTM'ün yatak kapasitesi 1.450'ye, ameliyathane sayısı 40'a çıkacak; yoğun bakım yatağı sayısı ise 300'ü geçecektir. Böylece TÖTM, son 7 yıl içinde iki kat, hatta daha fazla büyümüş olacaktır."

"Üniversitemiz, kampüs ve yerleşkelerimizde sadece fizikî mekânları hizmete açmakla kalmadı. Bunların yanında, çevre ve kültürel değerlerimizle ilgili sahip olduğumuz duyarlılığın ve sosyal sorumluluk bilincinin tezahürü olarak Bilgeler Yolu, Malatya Türküleri, Arboretum Parkı ve Göleti, 40. Yıl Hatıra Ormanı gibi projelerimizi de hayata geçirdik. Engelli Çocuklar Rehabilitasyon Merkezimiz, Çocuk Kreşi ve Gündüz Bakım Evi, hasta yakınları ve ziyaretçileri için hizmet veren Üniversite Yemek Evini açmış olmamız da, toplum karşısındaki sosyal sorumluluğumuzun tezahürüdür."

"Özellikle gelişmekte olan ülkemizde, üniversitelerin bilim ve teknoloji üretme sorumluluğunun yanında, sosyal duyarlılığın gereği olarak toplumumuzun sosyal gelişimine ve refahına katkıda bulunmaya da önem vermeleri gerekmektedir. Bu bağlamda Üniversitemizi, sosyal sorumluluk bilinciyle hareket eden bir üniversite olarak tanımlayabiliriz. Hasta Yakınları Otelimize de, bölgemizin hasta yakını potansiyelini hesaba katarak, hayırseverlerimizin katkılarıyla 100 yataklı yeni bir ünite daha ilave etmeyi düşünüyoruz."

"Üniversitemiz, araştırma ve yayın potansiyelinde özellikle son 4 yıl içinde belirgin biçimde iyiye doğru gidiyor. Şu an 40'a yakın TUBİTAK projemiz yürüyor. BAP'tan verdiğimiz destekler de aynı şekilde artmıştır. Ancak ülke olarak, özellikle ciddiye alabileceğimiz araştırmalar konusunda, daha iyi bir duruma gelmemiz gerektiğinin de farkındayız."

"Türkiye'nin önce bölgesel, sonra küresel güç olma hedeflerinin gerçekleşmesi yolunda, ülke üniversitelerinin de rol üstlenmesi, daha fazla gelişme göstererek, elle tutulur bilim ve teknoloji üreterek katkı sağlaması gerekmektedir. Ancak bunun için üniversite anlayışımızın ve yönetme tarzımızın da ilerleme kaydetmesi gerekiyor. Her yönüyle birbirinin aynı olan üniversiteler olmak yerine, her birinin hiç olmazsa belli bir alanda öne çıktığı üniversiteler olmalıyız. Umuyorum ki, gecikmiş olmamıza rağmen, Türkiye ve dünya gerçeklerini de göz ardı etmeden, üniversitelerimizi bir an önce yeniden yapılandırma konusunda başarılı oluruz."

"Bugün sizlerle iki mutluluğu daha paylaşacağız. Bunlardan birincisi, Üniversitemiz Senatosunun oybirliği ile aldığı karara binaen, değerli iş ve proje insanı, model/örnek insan, hemşerimiz Sayın Erman Ilıcak'a "Fahri Doktora Belgesi" vermemiz, diğeri ise Hekimhan Meslek Yüksek Okulumuzun yapılmasını sağlayan değerli büyüğümüz Sayın Mehmet Emin Sungur Bey'e "Şükran Plâketi" takdim edecek olmamızdır. Her ikisini de tebrik ediyor ve İnönü Üniversitesi yönetimi olarak saygıyla selamlıyorum. Ayrıca Sayın Ilıcak'ın kurucusu olduğu Rönesans Vakfına da yaklaşık 500 öğrencimize verdiği burs desteğinden dolayı teşekkür ediyorum."

"İnönü Üniversitesi olarak; toplumumuzun gelişmesi ve ilerlemesi yolunda üzerimize düşenleri yapmaya, huzur ve barış içerisinde daha nice güzellikleri hayata geçirmeye devam edeceğiz. Bu minvalde yolumuza devam ederken, içinde yaşadığımız toplumla barışık olmaya her daim özen göstereceğiz; hem üniversite olmanın hem de bilim insanı olmanın vakarını ve yerini her zaman korumaya çalışacağız. Bundan emin olabilirsiniz."

"Sözlerimi tamamlarken, Gâzi Mustafa Kemal ve aziz şehitlerimiz başta olmak üzere, Üniversitemizin adını taşıdığı İsmet İnönü'yü, bize devasa bir tıp merkezi kazandıran rahmetli Turgut Özal'ı ve ahirete intikal etmiş tüm büyüklerimizi rahmetle anıyor; siz saygıdeğer konuklarımızı, akademik ve idari personelimiz ile sevgili öğrencilerimizi saygıyla selamlıyorum."

İnönü Üniversitesi Senatosunun 'Fahri Doktora' unvanı verdiği Rönesans Holding Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Erman Ilıcak'a Fahri Doktora Belgesi Rektör Prof. Dr. Cemil Çelik tarafından takdim edildi. Kendisine "Fahri Doktora" unvanı verilmesi münasebetiyle kısa bir konuşma yapan Dr. Erman Ilıcak, "Öncelikle şahsıma Fahri Doktora unvanının verilmesini oybirliği ile karara bağlayan Senatomuza teşekkür ediyorum. Bunun bugüne kadar aldığım en değerli ödül olduğunu belirtmek isterim. İnönü Üniversitesinin 40'ncı yılını 40 proje ile taçlandırdığınız için Sayın Rektörüm başta olmak üzere tüm Üniversite çalışanlarına teşekkür ediyorum. İnönü Üniversitesi, her Malatyalının kalbinde olduğu gibi, benim kalbimde de en sevdiğim kurumlardan biridir. Ama benim Üniversiteyi gerçek anlamda tanımam, Sayın Cemil Çelik'in İnönü Üniversitesi Rektörü olmasıyla başladı. Bana Üniversiteyi sevdiren ve yakınlaştıran Sayın Rektörümüz olmuştur. Sayın Rektörümüzün disiplinli, titiz ve her şeyden önemlisi büyük gönül alçaklığıyla yaptığı hizmetler, sadece beni değil, tüm Malatyalı işadamlarını çok etkilemiştir. Biz Malatyalılar, böyle bir üniversiteye sahip olduğumuz için, sizlere ev sahipliği ettiğimiz için gerçekten çok mutluyuz. Eski bir öğrenci olarak öğrencilerimize böylesine değerli hocalarınız ve güzel bir üniversitede oldukları için çok şanslı olduklarını söylemek istiyorum. Ekonomide geleneksel kaynaklar vardır. Bildiğiniz gibi toprak, ucuz işgücü ve sermaye; bunlar önceden çok önemliydi. Ancak şimdi önemli olan tek şey, bilgi gücüdür. Yeni kurulan sektörler artık bilgiyi en büyük sermaye olarak görmektedir. Gençlerimizin bu bağlamda kendilerine yön vermeleri ancak yararına olacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle Üniversitemizin yeni akademik yılı hayırlı olsun." şeklinde konuştu.

Hekimhan Meslek Yüksekokulunun yapılmasında emeği geçen Cumhuriyet Senatosu Üyesi, Şişli eski Belediye Başkanı İşadamı Mehmet Emin Sungur'a yaptığı hizmetlerden dolayı Rektör Prof. Dr. Cemil Çelik tarafından teşekkür plaketi verildi.

Tören  "40'ıncı Yılda 40 Proje"yi tanıtan sinevizyon gösteriminden sonra projelerin açılış kurdelesinin kesilmesiyle sona erdi.

Açılış töreni sonrası İnönü Üniversitesi Rektörlüğü tarafından 2014-2015 Akademik Yılının başlaması nedeniyle bir resepsiyon verildi.

Akşam saatlerinde Kalegöl Otel'de verilen resepsiyona Malatya Valisi Süleyman Kamçı, 2. Ordu Garnizon Komutanı ve Kurmay Başkanı Tümg. Mehmet Akyürek,  Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Alper, YÖK Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Şişman, Rektör Prof. Dr. Cemil Çelik, akademik ve idari personel katıldı.

Resepsiyonda İnönü Üniversitesinin 40'ıncı yıl pastası kesildi.

 

 
Spam Traps