Ana Sayfa / Haber
İnönü Üniversitesi Bu Yıl 6.000 Mezun Verdi: Şölen Havasında Mezuniyet Coşkusu 11123 defa okundu    

 

İnönü Üniversitesinin 2013-2014 Akademik Yıl Mezuniyet Töreni coşkulu geçti.

Bu yıl "Mezuniyet Şöleni" üst başlığı altında gerçekleştirilen etkinlikler, 5 Haziran Perşembe akşamı Kolpa Konseri ile başlamıştı. 6 Haziran Cuma günü ise önce Mezuniyet Töreni, daha sonra ise Mustafa Ceceli Konseri yapıldı. Hava muhalefetine rağmen hem mezuniyet törenine hem de konserlere katılımın çok yüksek olduğu görüldü.

Üniversite stadyumunda gerçekleştirilen ve yaklaşık 6.000 öğrencinin mezun olduğu "2013-2014 Akademik Yıl Mezuniyet Töreni"ne Malatya Vali Vekili A. Sait Kurnaz, Rektör Prof. Dr. Cemil Çelik, Malatya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ertan Mumcu, Rektör Yardımcıları, Rektör Danışmanları, Genel Sekreter, Fakülte Dekanları, Enstitü, Yüksekokul ve Meslek Yüksekokulu Müdürleri, öğretim üyeleri, binlerce öğrenci ve bu yıl mezun olan öğrencilerin aileleri katıldı.

Programın başında mezun öğrenciler kortej yürüyüşü yaptı. Saygı Duruşu ve İstiklâl Marşı'nın okunmasının ardından, Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül ile Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın telgrafları okundu.

Törenin ilk konuşmasını mezun öğrenciler adına, 2013-2014 Akademik Yılı İnönü Üniversitesi birincisi ve Fen-Edebiyat Fakültesi öğrencisi Remziye Özcan yaptı.

Üniversiteden birincilik derecesiyle mezun olan Remziye Özcan, konuşmasında, "Huzurunuzda okul birincisi sıfatıyla konuşuyor olmak, son derece onur vericidir. Öncelikle başarımda emeği geçen değerli hocalarıma ve sevgili aileme şükranlarımı sunuyorum. Üniversite kapısından adım attığımız ilk gün, amacımız, diploma sahibi olmak iken, bugün, bizlere kazandırılan ufukla, üniversite mezunu olmanın, sadece, diplomadan ibaret olmadığını biliyoruz. 'Gençlik geleceğin tohumudur.' Bu bilinçle, dünyaya söyleyecek sözü olan, bilgiyi öğrenirken, yeni bilgiler üretmek için çabalayan, gücünü ve enerjisini ülkesinin ve insanlığın hizmetine koşmak için harcayan, meslek ahlâkını gözeten, onurlu insanlar olmak, en büyük sorumluluğumuzdur." dedi.
 

İnönü Üniversitesi 'Dünya Üniversitesi' Olma Yolunda

 

'Bugün, Üniversitemizin 39. akademik yıl mezuniyet törenini gerçekleştiriyoruz. Öğrenimlerini başarıyla tamamlayan yaklaşık 6.000 gencimizin mezuniyet sevincini paylaşmak için buradayız." diyerek konuşmasına başlayan Rektör Prof. Dr. Cemil Çelik, daha sonra şunları söyledi: 'İnönü Üniversitesi, gerek ön lisans ve lisans gerekse lisansüstü düzeyde on binlerce öğrenciye eğitim hizmeti veren büyük bir üniversitedir. Sağlıktan eğitime, ekonomiden siyasete, tarımdan bilişime kadar, hemen her sektörde ülkemizin ihtiyacı olan nitelikli insan gücünü yetiştiriyoruz. 13 fakültemiz, 5 enstitümüz, 3 yüksekokulumuz, 1 konservatuarımız, 12 meslek yüksekokulumuz, 23 araştırma ve uygulama merkezimizle, 700'ü öğretim üyesi toplam 1.500 akademik ve 2.000 idari personelimizle yaklaşık 34.000 gencimize eğitim hizmeti veriyoruz. Bu gençler, Türkiye'nin hem 2023 hedeflerini gerçekleştirecek hem de 2071 vizyonunu belirleyecektir. Bu gençlerimizin 23.600'ü lisans, 7.350'si ön lisans, 3.000'i ise lisansüstü düzeyde eğitim alan öğrencilerdir. Öğrencilerimizin 18.500'ü erkek, 15.500'ü kız öğrencidir. Bugün itibarıyla 600 civarındaki yabancı uyruklu öğrencimizin yanı sıra Üniversitemizde 21 yabancı uyruklu öğretim elemanı bulunduğunu da ayrıca belirtmek istiyorum. Bunun, 'Dünya Üniversitesi' olma vizyonumuz için iyi bir başlangıç olduğunu düşünüyorum.'
Yeni Mezunlarla İnönü Üniversitesinin Mezun Sayısı 83.000'i Buldu
 

Rektör Prof. Dr. Cemil Çelik, 1975 yılında kurulan İnönü Üniversitesinin bugüne kadar mezun ettiği öğrenci sayısı hakkında da bilgiler verdi: "34.000 öğrencimizin yaklaşık 6.000'i bu yıl okullarından mezun oluyor ve aramızdan ayrılıyor. Bunların yaklaşık 4.000'i lisans, 1.500'ü ön lisans, 500'ü ise lisansüstü, yani yüksek lisans ve doktora öğrencisidir. Mezun olan gençlerimiz, buradan aldıkları eğitimle, buradan aldıkları diploma ile bir yandan kendi geleceklerini inşa ederken, diğer yandan ülkelerinin de geleceğini inşa etmiş olacaklardır. Onların bu bilince sahip olduklarına yürekten inanıyorum. İnönü Üniversitesi, bu yılkileri de dâhil edecek olursak, kuruluşundan bugüne kadar toplam 83.000 öğrenciyi mezun etmiş bulunuyor. Bu mezunlarımızın hem Üniversitemizle hem de birbirleriyle ilişkilerini devam ettirmelerini arzuluyoruz. Bunun için Üniversitemiz resmî web sayfasında, 'inönümezun' adında yeni bir portal oluşturduk. Mezunlarımızın buraya üye olmak suretiyle,  İnönü Üniversitesi ailesine mensup olma bilincinin gelişmesine katkıda bulunmasını bekliyorum."


İnönü Üniversitesi 40'ıncı Yılına Giriyor

 

İnsan hayatında olduğu gibi, kurumların hayatında da kırk yaşın önemli olduğuna vurgu yapan Rektör Prof. Dr. Cemil Çelik, İnönü Üniversitesinin 39'uncu yılını tamamlayıp 40'ıncı yılına girdiğini açıkladı: "İnönü Üniversitesi, bugün itibarıyla 39'uncu akademik yılını tamamlamış bulunuyor. Önümüzdeki yıl, İnönü Üniversitesinin 40'ıncı akademik yılı olacak. Biliyorsunuz, 40 yaş, kültürel geleneğimizde 'kemâlât dönemi'nin başlangıcı olarak kabul edilir. İnsan hayatında olduğu gibi, kurumların hayatında da geride bırakılan 40 yıl oldukça önemlidir. 40'ıncı yılına giren bir üniversitenin kurumsal anlamda artık kemâlât dönemine girdiğini düşünüyorum. Fakat bu 'kemâlât'ın lafta kalmaması, icraatta da kendisini göstermesi gerektiğinin altını özellikle çizmek istiyorum. Eskilerin de dediği gibi: 'Tahsîl-i kemâlât, kem âlât ile olmaz.' Yani eksik araçlarla kemâlât elde edilemez. Onun için, bizim daha çok çalışmamız, daha fazla yayın yapmamız, daha fazla proje üretmemiz ve her şeyden öte Üniversitemizi geliştirmeyi kendimize dert edinmemiz gerekiyor."


Kişisel Gelişim Ömür Boyu Sürdürülmeli
 

Rektör Prof. Dr. Cemil Çelik, konuşmasını, bu yıl mezun olan öğrencilere seslenerek tamamladı: "Hayatınızın en güzel ve heyecan dolu günlerini burada geçirdiniz. İleride ihtiyaç duyacağınız bilgileri aldığınıza inanıyorum. Bu bilgileri, ailenizden ve hocalarınızdan aldığınız görgüyle, bugüne değin edindiğiniz yaşam tecrübesiyle harmanlamak suretiyle kendinizi geleceğe hazırlandınız. Bugün mezun oluyor olmanız, öğrenme serüveninizin sona erdiği anlamına gelmez. Bizler, 'beşikten mezara kadar' ilim öğrenmeyi telkin eden bir medeniyetin çocuklarıyız. Bu nedenle hayatınızın her aşamasında yeni bir şeyler öğrenme çabası içinde olmalısınız, kişisel gelişiminizi ömür boyu sürdürmelisiniz. Bundan sonraki yaşamınızda sizi bekleyen güçlükleri, buradan aldığınız eğitim ve edindiğiniz yaşam tecrübesiyle aşacağınıza inanıyorum. Başta anneleriniz, babalarınız ve hocalarınız olmak üzere yetişmenizde emeği olan herkesi kutluyor, kendilerine teşekkür ediyor; Üniversitemizin akademik ve idari personeli adına sizlere hayat boyu başarı ve mutluluklar diliyorum. Yolunuz ve bahtınız açık olsun!"

Yapılan konuşmalardan sonra üniversiteyi birincilik, ikincilik ve üçüncülükle bitiren mezun öğrencilere Vali Vekili A. Sait Kurnaz, Rektör Prof. Dr. Cemil Çelik, Malatya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ertan Mumcu tarafından mezuniyet belgesi ile beraber plâket ve hediye verildi. Fakülte, Yüksekokul ve Meslek Yüksekokullarından dereceyle mezun olan öğrencilere ise diğer yöneticiler tarafından çeşitli hediyeler takdim edildi.

Daha sonra geleneksel kep fırlatma gösterisine geçildi. Tören, ünlü sanatçı Mustafa Ceceli'nin sahne aldığı konserle son buldu.

 

 
Spam Traps