Ana Sayfa / Haber
İmmünoloji Sempozyumu Yapıldı 2359 defa okundu    

İnönü Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü ile Türk İmmünoloji Derneğinin beraber düzenlediği Türk İmmünoloji Derneği Bölgesel Sempozyumlarının 9'uncusu yapıldı.

Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirilen sempozyum açılışına Rektör Vekili Prof. Dr. İsmail Özdemir, Fen-Edebiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Bayram Şahin, Türk İmmünoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Günnur Deniz, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklâl Marşı'nın okunmasıyla başlayan sempozyumda konuşan Rektör Vekili Prof. Dr. İsmail Özdemir, "Bağışıklık sistemi, bizi çevremizde bulunan mikroplara ve kansere karşı korur. Hayatta kalmamız, sağlam ve işlevlerini eksiksiz yerine getiren bu bağışıklık sistemine bağlıdır. Bu bağlamda immünoloji bilimi, biyolojik olaylar ve tıptaki her disiplin ile yakından ilgilidir. Hastalıklara uygun tedavi yöntemlerinin belirlenmesi için, özellikle Üniversitemizin her geçen gün mükemmelleştiği organ naklinde, immün sistemde yer alan mekanizmaların çok iyi anlaşılması gerekmektedir. İmmünoloji-bağışıklık bilimi ilgisinin artması yolunda katkı sağlayacağını umut ettiğimiz bu sempozyumun başarılı geçmesini diliyorum." dedi.

Fen-Edebiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Bayram Şahin ve Türk İmmünoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Günnur Deniz ise yaptıkları konuşmalarda bilimsel alanda vazgeçilmez bir yer tutan temel immünoloji konularının yanı sıra bölgemizde karşılaşılan hastalıkların immünoloji ağırlıklı olarak tartışılmasını sağlamak için farklı üniversitelerde bölge toplantıları düzenlendiğini, bu vesile ile immünoloji eğitiminin yaygınlaşması ve bu konudaki eksikliklerin giderilmesinin amaçlandığını ifade ettiler.

Yapılan konuşmalardan sonra alanında uzman akademisyenler tarafından doğal immünite ve hücreleri, kompleman sistem, TLR ve TLR ulakları, fagositik sistem, lenfosit gelişimi, antijen işlenişi ve sunumu, yardımcı T hücre ve alt grupları, sitotoksit T lenfositler ve işlevleri, B lenfositler ve işlevleri, aşırı duyarlılık reaksiyonları, immün tolerans, solunum sistemi immün donanımı, bağışıklamanın immünolojik ilkeleri ve yenilikler, tümör immünoterapisinde yenilikler, hepatit B immünopatogenezi, sık tekrarlayan enfeksiyonlarda immün yetersizlik, otoimmün hastalıklara genel bakış, enfeksiyon immünolojisi, brusellozda immün yanıt konularında sunumlara geçildi.

Çok sayıda bildirinin sunulduğu sempozyum 3 gün sürdü.

 

 
Spam Traps