Ana Sayfa / Haber
Prof. Dr. Mustafa Erdoğan, Hukukun Üstünlüğü Başlıklı Konferansta Konuştu 1685 defa okundu    

İnönü Üniversitesi Rektörlüğü ve Türkiye Bilimler Akademisi işbirliği ile düzenlenen "Hukukun Üstünlüğü" başlıklı konferansta, İstanbul Ticaret Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Erdoğan konuştu.

Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen konferansa Rektör Vekili Prof. Dr. İsmail Özdemir, İl Emniyet Müdürü Nuri Uluayak, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Asım Künkül, Prof. Dr. Yusuf Türköz, Rektör Danışmanı Doç. Dr. Cafer Mum, Genel Sekreter Doç. Dr. Kadir Kartalcı, fakülte dekanları, Genel Sekreter Yardımcısı Cevdet Atalan, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Hukukun üstünlüğünün günümüz toplumları için temel bir siyasi değer ve ideal olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Mustafa Erdoğan, konferansında şunları söyledi: "Hukukun üstünlüğü, anayasal-demokratik sistemlerin kurucu ilkelerinden biridir. Bu ilkenin, esaslı bir unsurunu oluşturmadığı siyasi rejimler özgür ve medeni bir hayat için elverişli bir çerçeve oluşturmazlar. Bu hüküm demokratik rejimler için de geçerlidir. Bu demektir ki, hukukun üstünlüğüne dayanmayan bir demokrasi bile özgürlük ve medeniliğin gereklerinden uzaklaşmaya mahkûmdur. Hukukun üstünlüğü, 'Hukuk Devleti' ile zorunlu bir ilişki içinde olmakla beraber ondan ibaret değildir. Hukukun üstünlüğünün aslında siyasi bir ideal olması, onun hukuk devleti kavramını aşan felsefi ahlâkî boyutlarının da var olduğu anlamına gelir. Bu nedenle, hukuk devletinin varlığı hukukun üstünlüğüne giden yolda çok önemli bir adımdır. Hukukun üstünlüğü, buna ek olarak, bir 'üstün hukukilik' fikrini de içerir. Üstün hukukilik ise, bir yandan 'hikmet-i hükûmet' felsefenin reddini gerektirirken, öbür yandan yürürlükteki hukuk düzeninin bazı üstün ahlâkî standartlara uygun olmasını buyurur."

Konferansında hukuk devleti, üstün hukukilik ve standartları, hukukun üstünlüğünün kurumsal gerekleri konularında detaylı bilgiler veren Prof. Dr. Mustafa Erdoğan'a Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yusuf Türköz tarafından plâket verildi.

 

 
Spam Traps