Ana Sayfa / Haber
Üniversitemizde Suriye Dramı Paneli Yapıldı 2156 defa okundu    

Üniversitemiz İletişim Fakültesinin organize ettiği ve Malatya Valiliğinin de katkıda bulunduğu "Suriye Dramı" başlıklı bir panel yapıldı. Panelde, aynı konuda bir de resim sergisi açıldı.

Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen panele Vali Yardımcısı Latif Memiş, İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Selma Karatepe, öğretim üyeleri, öğrenciler ve Malatya Beydağı Konaklama Tesisleri'nde yaşayan Suriyeli vatandaşlar katıldı.

Oturum başkanlığını İletişim Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. M. Emin Babacan'ın yaptığı panelde, İlahiyat Fakültesi öğretim üyeleri Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Polat, Yrd. Doç. Dr. Muhammed Nur Yusuf, Anadolu Ajansı Ortadoğu ve Afrika Haberleri Yayın Yönetmeni Turan Kışlakçı, Beydağı Konaklama Tesisi Eğitimcisi Hatim el-Ali, Suriye'de yaşanan dramı anlattılar.

Malatya Vali Yardımcısı Latif Memiş, panelin açılışında Malatya'daki Suriyelilerin kaldığı konteyner kentle ilgili bir sunum yaptı. 

Daha sonra kürsüye gelen Anadolu Ajansı Ortadoğu ve Afrika Haberleri Yayın Yönetmeni Turan Kışlakçı, 1963-2010 yılları arasında, Suriye'de Baas rejiminin öldürdüğü insan sayısının 400.000 olduğunu söyledi.

Öldürülen insanların yüzde 80-90'ının bu coğrafyanın aydın ve entelektüelleri, üniversite öğrencileri olduğunu belirten Kışlakçı, onların sadece muhalif oldukları için öldürüldüklerini belirterek yalnız dindarların değil, solcu, liberal ve demokrat herkesin katledildiğini ifade etti. Kışlakçı, Arap Baharı'nın ardından Suriye halkının ilk 6 ay hiçbir silah kullanmadığını belirterek, sokaklarda gösteri yaptıklarını, askerlere hem gül hem ekmek dağıttıklarını, bunun karşılığında Suriye rejiminin onları katlettiğini söyledi.

Arap Baharı ve sonrasında yaşanan gelişmeleri Suriye bağlamında değerlendiren Yrd. Doç. Dr. Muhammed Nur Yusuf, "Suriye halkının hak arayışlarını sindiremeyen Esed rejimi, tüm dünyanın gözü önünde masum insanları katletmeye devam etmektedir. Bu dramın bir an önce bitmesi için Allah'a dua etmekteyiz." dedi.

Panelistlerden Malatya Beydağı Konaklama Tesisleri'nde kalan eğitmen Hatim el-Ali de Türkiye'nin hem halkıyla hem hükümetiyle Suriye halkının yanında olduğunu belirterek, "Tarih bunu yazacaktır." dedi. Suriye halkının sabretmesini isteyen el-Ali, "Sizin geleceğiniz zaferdir inşallah" ifadesini kullandı.

Konuşmaların ardından İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Selma Karatepe tarafından Vali Yardımcısı Latif Memiş ve panelistlere plâket verildi. Resim sergisini de gezen dinleyicler, etkinlikten duydukları memnuniyeti dile getirdiler.

 

 
Spam Traps