Ana Sayfa / Haber
Konferansta, Sözcük Dağarcığı Konuşuldu 1980 defa okundu    

İnönü Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türkçe Eğitimi Bölümü tarafından "Sözcük Dağarcığının Geliştirilmesinde Kavramsal Yaklaşımlar" başlıklı konferans düzenlendi.

Hoca Ahmet Yesevî Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen ve Dr. Metin Yurtbaşı'nın konuşmacı olduğu konferansa Eğitim Fakültesi Türkçe Eğitimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hasan Kavruk, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Dilin bize bahşedilen en büyük lütuf olduğunu vurgulayan Dr. Metin Yurtbaşı, dil sayesinde hemcinslerimizi tanıdığımızı, iletişim kurduğumuzu, sevdiğimizi ve sevildiğimizi belirtti. Bu özelliğin insandan başka hiçbir şeyde olmadığını ifade eden Dr. Yurtbaşı, "Duygusal olarak bütün kâinat kaynaşıyor ve kenetleniyor ancak biz o duyguları dile getiriyoruz. Yüzbinlerce kelimeyi güzel duygularımızı aktarmak için kullanıyoruz. Dil, gönülden gönle bir yoldur." şeklinde konuştu.

Dil biliminin evrensel bir konu olduğunu belirten Dr. Yurtbaşı, sözcük dağarcığının geliştirilmesinde kavramsal yaklaşımlarla ilgili bilgiler vererek özellikle atasözlerimizin değişik dillerden okunması, algılanması hususunda örnekler vererek konferansını sürdürdü.

 

 
Spam Traps