Ana Sayfa / Haber
Nevruz Bayramı, İnönü Üniversitesinde Coşkuyla Kutlandı 3446 defa okundu    

Nevruz Bayramı, İnönü Üniversitesinde düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Nevruz Bayramı etkinliğine Malatya Cumhuriyet Başsavcı Vekili Abdulkadir Gündem, Rektör Prof. Dr. Cemil Çelik, Vali Yardımcısı Dr. Abdullah A. Öztoprak, İl Kültür ve Turizm Müdürü Derviş Özbay, öğretim elemanları ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Hoca Ahmet Yesevî Konferans Salonu'nda Saygı Duruşu ve İstiklâl Marşı'nın okunmasıyla başlayan etkinlik, "Kültürümüzde Nevruz" başlıklı konferansla devam etti.

Nevruz'un, içerisinde bulunduğumuz coğrafyada yüzyıllardır bir şenlik havasında kutlandığını belirten Rektör Prof. Dr. Cemil Çelik, "Bu coğrafyada bulunan milletlerin, toplulukların kutladıkları doğal bir bayramdır. Kişisel olarak, nasıl ki Kurban ve Ramazan Bayramlarını ulusallaştıramıyorsak, bu coğrafyada yaşayan bütün milletlerin ve ulusların adeta bayramı olan Nevruz'u da ulusallaştıramayız, diye düşünüyorum. 20'nci yüzyıldan itibaren ulusallaşma süreci içerisine giren ve içinde bulunduğumuz coğrafyada, Orta Asya ülkelerinde, Hindistan'da, Balkanlarda, Kafkasya'da hatta Orta Doğu'nun çoğu yerlerinde kutlanan Nevruz Bayramı değişik amaçlarla algılanır hâle gelmiştir. İnsanların normal ve tabii seyri içerisinde kutladığı bir bayramdan da birileri bir şeyler çıkarmaya ve kendilerine bir anlam kazanmaya gayret etmişlerdir. Sanıyorum bu süreçte Türkiye Cumhuriyeti devleti de 'Nevruz Bayramı bizim de bayramımızdır.' diyerek epey zamandan beri kutlamaya başlamıştır. Tabii ki bu, benim naçizane kanaatimdir. Nasıl ki, Kurban ve Ramazan Bayramlarını resmi olarak kutlamıyor, bu bayramları gönülden ve yüreğimizden gelerek kutluyorsak Nevruz Bayramını da bu şekilde kutlamamız gerekir. Hatırladığım kadarıyla büyüklerimizin 'Sultan Nevruz' diye tarif ettikleri ve herkesin kendince kutladığı bu bayram baharın gelişini simgelemektedir. Her ulusun kendi gelenek, görenek ve kendi dinî değerleri ölçüsünde algı yüklediği bu bayramın çocukluğumuzdan beri kutlandığına şahidiz. Dolayısıyla bu gibi bayramların resmi kutlamanın ötesinde insanlarımız tarafından içselleştirilerek ve kendi tabiatı içerisinde kutlanmasının çok daha anlamlı olduğunu düşünüyorum. İşte bunu başarırsak Nevruz bizim için, komşularımız için ve kardeş uluslar için de bayram olur. Eğer Nevruz'dan farklı anlamlar çıkartmak istersek, o zaman anlamını yitirir ve tarihî seyri içerisindeki güzelliğini de kaybeder. Umuyorum ki, millet olarak bu işin estetik yönünü de göz ününde bulundurarak bundan sonra kutlamalarımızı bu şekilde yaparız." dedi.

Konferansını vermek kürsüye davet edilen Fen-Edebiyat Fakültesinden Öğr. Grv. Dr. A. Faruk Güler ise, "Kültürümüzde Nevruz" başlıklı konferansında şunları söyledi: "Milletlerin var oluşlarında ve gelişmesinde önemli yeri olan örf ve adetler tarihi kesin olarak tespit edilemeyen dönemlerden günümüze kadar gelişerek süregelmişlerdir. Öyle ki, hangi takvimi kullanırsanız kullanın, hangi ölçü birimini esas alırsanız alın kültürel kodlarımızda yer edinmiş geleneksel unsurların günlük hayatımızdaki izlerini silmeniz mümkün olamayacaktır. Nevruz, bu boyutuyla kültürel kimliğimizin inşasında var olan genetik bir unsur olarak binlerce yıldır var olmuş ve var olmaya da devam edecektir. Milletleri millet yapan onların manevi değerleri, adetleri, ananeleri, merasimleri ve diğer kültür unsurlarıdır. Bir milleti ayakta tutan, onu yaşatan ve devamını mümkün kılan bu tür kültür öğeleridir. Günümüzde bu tür kültür öğeleri milletler için temel güç unsurları olan ekonomik güç, askeri güç ve ondan kuvvet alarak oluşturulan siyasi güç kadar temel ve stratejik öneme haizdir. Nevruz, millî kültürümüzde baharın müjdecisi, gece ile gündüzün eşit olduğu ve tabiatın en adaletli günü olarak kabul edilir. Tabiatla iç içe yaşayan bir millet için baharın müjdecisi olan 21 Mart tarihinin bayram havası içerisinde kutlanması elbette ki önem arz edecektir. Çünkü Nevruz günü, aynı zamanda iyilik ve bereketi temsil eden baharla kötülük ve sıkıntıyı temsil eden kışın mücadelesini de sembolize etmektedir."

Konferansın bitiminde İnönü Üniversitesi öğrencilerinin katıldığı Nevruz konulu şiir ve resim yarışmasında dereceye girenlere ödülleri verildi.

Daha sonra Mudanya Meydanı'nda devam eden Nevruz etkinlikleri kapsamında Halk Oyunları Topluluğu öğrencilerinin halk oyunları gösterisi izlendi, Devlet Konservatuvarı öğrencilerinin seslendirdiği Türküler dinlendi, ardından da Nevruz ateşi yakıldı ve yumurta tokuşturuldu.

Mediko-Sosyal Tesislerinde Nevruz yemeğinin yenilmesiyle İnönü Üniversitesindeki etkinlikler tamamlandı.
 
 
Spam Traps