Ana Sayfa / Haber
14 Mart Tıp Bayramı`nda Öğrenciler Beyaz Önlük Giydi 2233 defa okundu    

14 Mart Tıp Bayramı, İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Kampus içerisindeki pembe yolda sağlık yürüyüşü ile başlayan etkinlik, Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Hamza Karabiber'in Cumhuriyet Meydanı Atatürk Anıtı'na çelenk koymasından sonra Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezi'ndeki programla devam etti. Malatya Cumhuriyet Başsavcı Mustafa Alper ve Rektör Prof. Dr. Cemil Çelik'in de hazır bulunduğu programa, çok sayıda kamu kurum ve kuruluşunun yöneticileri, sivil toplum örgüt temsilcileri, akademik ve idari personel, öğrenciler ile öğrenci aileleri katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklâl Marşı'nın okunmasıyla başlayan programda konuşan Rektör Prof. Dr. Cemil Çelik, "Bayramınızı kutluyorum. Düzenlenen çeşitli etkinlerle Tıp Bayramı kutlanırken ve bununla ilgili gündem oluşturulurken meslekî bazı sıkıntılar ve sosyal meseleler de gündeme getirilmektedir. Ülkemizde diğer meslek gruplarının sıkıntıları ne kadarsa sağlık çalışanlarının sıkıntıları da o kadardır. Türkiye'nin ekonomik, sosyal ve siyasi sıkıntıları ne kadarsa bu sıkıntılar ülkenin değişik sektörlerinde mesleğini icra eden çalışanların çalışma koşullarını da o kadar etkilemektedir. Sağlık alanında özellikle son 15 yılda ülkemizde önemli gelişmeler yaşanmıştır. Sağlıkta dönüşüm kolay değildir. Herhangi bir konuda en ufak bir değişiklik bile beraberinde çeşitli tartışmaları veya sıkıntıları getirmektedir. Dolayısıyla insanoğlu, bir taraftan sürekli gelişirken diğer taraftan içerisinde bulunduğu durumu yeterli görmeyerek zaman zaman serzenişte bulunmakta ve eleştirel yaklaşmaktadır. Şuna inanıyorum ki, gelecekte Türkiye, demokrasisini iyi bir noktaya getirdiğinde, kurumlarını yerli yerine yerleştirdiğinde, üniversiteler de asli görevlerini tam olarak yapmaya başladığında sağlık çalışanlarının da durumu daha iyi bir konuma gelecektir." dedi.

İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ünsal Özgen ise konuşmasında, "Bilgi güçtür. Bilginin üç önemli unsuru ise bilginin öğretimi, öğrenimi ve kullanımıdır. Ne yazık ki, ülkemizde istisnalar dışında bilginin öğrenim aşamasında zaman kaybediyoruz. Süratle bu aşamayı geçip bilgiyi kullanmak ve daha da önemlisi bilgiyi üretme aşamasına gelmek, 2023'in 'Büyük Türkiye'si için zorunlu bir durumdur.  Bu bilinçle hareket eden Tıp Fakültemiz, geçen bir yılda eğitim sistemini bütünüyle güncellemiş, bilgi edinmek yerine bilgiyi kullanmak ve bilgi üretimine hazır hekimler yetiştirmek üzere ilk uygulamayı bu yıl başlatmıştır. Bu ilk adım için 217 öğretim üyemiz var güçleriyle çalıştılar. Kaliteli bir eğitim için her ay 5 bin yeni soru hazırlayarak Türkiye'nin en büyük ve en kaliteli soru bankasını oluşturuyorlar. Bu vesileyle hem bu yolda ter döken öğretim üyelerimize hem de bizden maddi ve manevi desteğini esirgemeyen Rektörümüze teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı.


Sağlık İl Müdürü Dr. Nail Umay, Malatya İl Halk Sağlığı Müdür Vekili Dr. Mahmut Barkın Akgül, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Şükrü Özdemir ve Malatya Tabip Odası Başkanı Dr. Ali Yalçın, yaptıkları konuşmalarda 14 Mart Tıp Bayramı'nın, tüm sağlık çalışanlarını hatırlamak, bu alandaki hizmetlerin gözden geçirilmesi ve sağlıklı bir yaşamın temeli olan herkese eşit ve kaliteli sağlık hizmeti sunulması konularını dile getirilmesi açısından önemli bir gün olduğunu belirtiler.

Yapılan konuşmaların ardından Turgut Özal Tıp Merkezi Müzik Grubu tarafından mini bir konser verildi ve daha sonra Tıp Fakültesi 1. dönem öğrencilerine "Beyaz Önlük" giydirildi.

14 Mart Tıp Bayramı kutlamaları, Turgut Özal Tıp Merkezinde görev yapan hekimler ve Tıp Fakültesi öğrencilerinin yarıştığı "1. İnönü Tıp ve Sağlık Koşusu" etkinliği ile son buldu.

 
 
Spam Traps