Ana Sayfa / Haber
Konferansta Konuşan Namlı: 1908 defa okundu    

İnönü Üniversitesinde, İstiklâl Marşı'nın kabulünün 93'üncü yıldönümü münasebetiyle "Bir Milletin Manifestosu İstiklâl Marşı" başlıklı bir konferans düzenlendi.

Hoca Ahmet Yesevî Salonu'nda gerçekleştirilen ve Fen-Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Taner Namlı'nın verdiği konferansa, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. İsmail Özdemir, Prof. Dr. Yusuf Türköz, Rektör Danışmanı Doç. Dr. Cafer Mum, öğretim üyeleri ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü son sınıf öğrencilerinden Sara Çevik'in sunuculuk yaptığı, Esma Şahin'in ise İstiklâl Marşı'nı seslendirdiği konferans etkinliğinde konuşan Yrd. Doç. Dr. Taner Namlı, "İstiklâl Marşı, Türk milletinin ve dünyanın en acılı yüzyılında kaleme alınmış bir manifestodur. İstiklâl Marşı, 20. yüzyıl başında, varlığını yeniden inşa etme mücadelesi içindeki Türk milletinin, tarihine, ânına ve geleceğine göndermeler yaparak ilan ettiği bir bağımsızlık bildirgesidir." dedi. Yrd. Doç. Dr. Taner Namlı'nın farklı edebî metinlere atıfta bulunarak yaptığı konuşma dinleyiciler tarafından beğeniyle takip edildi ve sık sık alkışlarla kesildi. "Aziz şairimiz Mehmet Akif'in eşsiz ifade gücüyle kaleme alınan İstiklâl Marşı'nın, doksan yılı aşkın bir süredir tesiri altındayız. Bu metin, bengü bir metindir. Orhun Abideleri gibi, Dede Korkut hikâyeleri gibi, binlerce yıllık maceramızı anlatan edebî, tarihî metinlerimizden en taze olanıdır." diyen Namlı, konuşmasını şöyle sürdürdü: "İstiklâl Marşı'nı, sadece resmî bir marş olarak değil, günden güne anlamı derinleşen ve büyüyen bir metin olarak okuyoruz. İstiklâl Marşımızı, nasıl ki bağımsızlığımızın sembollerinden biri olarak kabul ediyorsak, onu kaleme alan Mehmet Akif Ersoy'u da milletimizin sembol isimlerinden biri olarak kabul ediyoruz. Bu nedenle, İstiklâl Marşımızın bizim için taşıdığı hatırayı ve anlamı onun kabul yıldönümünü olan bu günde yâd ederken, elbette bu bengü metni kaleme alan Mehmet Akif Ersoy'u da anlamanın gerekliliğine vurgu yapıyoruz. Onun şahsiyetini anlamak, Türk milletinin ruhunu ve İstiklâl Marşı'nın ruhunu anlamak demektir."
 
 
Spam Traps