Ana Sayfa / Haber
Ziraat Fakültesinden Kariyer Günleri Etkinliği 1557 defa okundu    

İnönü Üniversitesi Ziraat Fakültesi tarafından düzenlenen ve Sumi Agro Turkey Genel Müdürü İrfan Arslan'ın konuşmacı olarak katıldığı "Kariyer Günleri"nin ilki Battalgazi Kampüsü Toplantı Salonu'nda gerçekleştirildi.

Malatya Tarım Meslek Lisesi Müdürü İdris Fırat, Malatya Kayısı Araştırma İstasyonu Müdürü Yaşar Zengin, Malatya Tarım İl Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Selahattin Günci'nin yanı sıra, öğretim üyeleri, kayısı üreticileri, tarım danışmanları, zirai ilaç bayileri ve çok sayıda öğrencinin dinleyici olarak katıldığı toplantının sunuş konuşmasını Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bayram Murat Asma yaptı.

Prof. Dr. Asma, "Kariyer Günleri'nin temel amacı, tarım sektöründe başarılı akademisyen, yönetici veya özel sektör temsilcileriyle öğrencilerimizi bir araya getirmektir. Mesleğini başarılı şekilde icra eden meslek büyüklerinin bilgi ve tecrübesinden öğrencilerimizin faydalanmasını sağlamaktır. Ayrıca öğrencilerimiz bu tür etkinliklerle okul yıllarında meslek edinecekleri tarım sektörü hakkında bilgi sahibi olacaklardır." dedi.

Sumi Agro Turkey Genel Müdürü İrfan Arslan, "Dünya nüfusu hem artmakta hem de yaşlanmaktadır. 1960 yılında 1 hektar tarım arazisi 2 kişiyi beslerken 2025 yılında 1 hektar tarım arazisi 5 kişiyi beslemek zorunda kalacaktır. Tarımsal üretim değerleri bakımından dünyada yedinci, Avrupa'da ise birinci sırada yer alan Türkiye, coğrafik konumu, su kaynakları ve tarım arazilerinin verimliliği bakımından çok önemli bir potansiyele sahiptir. Türkiye; fındık, kiraz, kayısı, incir, nar ve ayva üretiminde birinci, karpuz üretiminde ikinci, domates, patlıcan, yeşil biber ve antepfıstığında ise dünya üçüncüsüdür." şeklinde konuştu.

AB'nin bitki koruma ürünlerinde halk sağlığı ve çevre sağlığı standartlarına uyulmasını önemsediğini kaydeden konuşmacı, "Ülkemizde, AB'de ruhsat almış pestisitlerin kullanılmasına izin verilmektedir. Ülkemizde, bitki koruma konusunda 220 firma var, 330 aktif, 4,996 ruhsatlı pestisit kullanılıyor. Türkiye ortalama pestisit kullanımı: 0,52 Kg/ha'dır. Ülkemize nazaran Almanya 5 kat, Danimarka 2 kat ve Hollanda 20 kat fazla pestisit kullanmaktadır. Türkiye'de tarımsal ilaç ticaretinin hacmi 550 milyon dolardır. Sumitomo Corporation, Japonya'nın en önemli 10. şirketi olup, 7 bin çalışana ve yaklaşık yüz yıllık geçmişe sahiptir. Tarımsal ilaç portföyümü insektisit, herbisit, fungusit ve özellikle feromon tuzakları oluşturmakta ve oldukça fazla çeşide sahibiz. Sumi Agro Turkey şirketin temel felsefesi, ülkemizin tarımsal potansiyeline inanarak ve güvenerek geleceğe yatırım yapmaktır." dedi.

Konferansın sonunda Genel Müdür Arslan'a Ziraat Fakültesi öğrencileri ve tarım danışmanları tarafından zirai mücadele konusunda çok sayıda soru yöneltildi.


 
Spam Traps