Ana Sayfa / Haber
Konferansta, Kadına Şiddet Anlatıldı 1722 defa okundu    

İnönü Üniversitesinde düzenlenen "Malatya'da Kadına Şiddet" başlıklı konferansta, Malatya Şiddeti Önleme ve İzleme Merkezi Müdiresi ve Sosyal Hizmet Uzmanı Berna Bal Oğuztürk konuştu.

Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen konferansa öğretim üyeleri ve çok dayıda öğrenci katıldı.

Konferansına şiddetin tanımını yaparak başlayan Berna Bal Oğuztürk, şiddetin; kişinin kendisine, bir başkasına, bir gruba veya bir topluma karşı yaralama, ölüm, psikolojik zarar, gelişme geriliği, yoksunlukla sonuçlanan ya da sonuçlanma olasılığı yüksek olan, kasıtlı fiziksel güç, yetki kullanımı veya kullanma tehdidi olduğunu ifade etti.

Şiddetin fiziksel, cinsel, psikolojik, sözlü ve ekonomik türlerinden de bahseden Berna Bal Oğuztürk, devletin kadına şiddet konusundaki mevzuat ve yönetmelik çalışmaları hakkında bilgiler verdi.

Türkiye'nin hemen her ilinde kadın konukevlerinin kurulduğunu ve buralarda şiddet mağduru kişilere önemli hizmetlerin sunulduğunu belirten konuşmacı, barınma, hukuki, istihdam, kreş yardımı, harçlık, yönlendirme, rehberlik, psikolojik ve sosyal destek gibi kurumsal hizmetlerin verildiğini söyledi.

Şiddetin şiddet doğurduğunu ifade eden Berna Bal Oğuztürk, ailenin korunması ve kadına şiddetin önlenmesine dair 6284 sayılı kanun ile şiddete uğrayan veya şiddete uğrama tehlikesi bulunan kadınların, çocukların, aile bireylerinin ve tek taraflı ısrarlı takip mağduru olan kişilerin korunması ve bu kişilere yönelik şiddetin önlenmesi amacıyla alınacak tedbirlere ilişkin usul ve esaslara değinerek şiddete sessiz kalmama vurgusu yaptı.


 
Spam Traps