Ana Sayfa / Haber
Prof. Dr. Mustafa Kılıç, Hoşgörü Üzerine Konferans Verdi 2746 defa okundu    

İnönü Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Kılıç "Türk Hümanistlerinde Hoşgörü" başlıklı bir konferans verdi.

Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezinde yapılan ve Eğitim Fakültesi tarafından organize edilen konferansa Rektör Prof. Dr. Cemil Çelik, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Burhanettin Dönmez, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Konuşmasına hoşgörünün tanımıyla başlayan Prof. Dr. Mustafa Kılıç, "Hoşgörü bir gönül işidir ve hoşgörülü olmak gönüllülük esasına dayanır. Çünkü hoşgörü; tahammül etmek, katlanmak yada tolerans göstermek değildir. Bir dünya görüşü, bir yaşam biçimidir." dedi.

13. yüzyılda hoşgörünün toplumda büyük kabul gördüğünü, toplumun onu bir zenginlik olarak kabul ettiğini ve çoğulcu düşünceyi de içine alıp içselleştirdiğini ifade eden Prof. Dr. Mustafa Kılıç, Mevlana, Yunus Emre ve Hacı Bektaş-ı Veli gibi Türk düşünürlerin hoşgörü ile ilgili sözleriyle konuşmasını sürdürdü.

Koşulsuz kabul, saygı, saydamlık, empati, sevgi kavramlarına da değinen ve Mevlana'nın "Yüzde ısrar etme, doksan da olur. İnsan dediğinde, noksan da olur. Sakın büyüklenme! Elde neler var, bir ben varım deme, yoksan da olur." sözü ile konferansını tamamlayan Prof. Dr. Mustafa Kılıç, son olarak insanların hoşgörüde deniz gibi olmaları yönündeki arzusunu dinleyenlerle paylaştı.


 
Spam Traps