Ana Sayfa / Haber
Prof. Dr. Nevzat Battal, Eleştirel Düşünceyi Anlattı 2079 defa okundu    

İnönü Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Nevzat Battal, "Eleştirel Düşünce" başlıklı bir konferans verdi.

Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirilen konferansa Rektör Prof. Dr. Cemil Çelik, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Burhanettin Dönmez, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Eleştirel düşüncenin bilgiyi özgün bir biçimde elde etme, karşılaştırma, kullanma ve değerlendirmeyi amaç edinen organize bir süreç olduğunu söyleyen Prof. Dr. Nevzat Battal, eleştirel düşüncenin önemi, eleştirel düşünme becerileri gelişmiş bireylerin özellikleri, eleştirel düşünmeyi engelleyen faktörler, eleştirel düşünme becerilerinin nasıl kazandırıldığı, entelektüel gelişim süreci olarak eleştirel düşünme ve Atatürk'ün eleştirel düşünmeyle ilgili görüşleri hakkında bilgi verdi.

Bir konuyu doğru bir şekilde eleştirmek için onun yaşanması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Nevzat Battal, toplum kalkınması, bilgi üretimi, demokrasi, laiklik, kendini gerçekleştirme, ahlâk gelişimi, duygusal zekâ ve eğitim programlarının eleştirel düşünme açısından önemli olduğunu belirtti. İnanca, ideolojiye ve otoriteye sorgulamadan körü körüne bağlılığın eleştirel düşünmeyi engelleyen en büyük faktör olduğuna vurgu yapan konuşmacı, "Eleştirel düşüncenin kazandırılması için her anlamda örnek davranışlar sergilemeli ve model olmalıyız." dedi.

Mustafa Kemal Atatürk'ün "Hiçbir zaman hatırınızdan çıkmasın ki, Cumhuriyet, sizden fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller ister." sözünü hatırlatan Prof. Dr. Nevzat Battal, öğrencilerden gelen soruları cevaplayarak konferansını tamamladı.


 
Spam Traps