Ana Sayfa / Haber
Turgut Özal Tıp Merkezi Tüp Bebek Merkezi Hizmete Girdi 5424 defa okundu    

Sağlıkta her geçen gün yeni bir hizmet başlatan İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi, şimdi de açtığı Tüp Bebek Merkeziyle Malatya'nın ve bölgenin ihtiyaçlarına cevap verecek.

İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı bünyesinde kurulan "Tüp Bebek Merkezi" düzenlenen bir törenle hizmete açıldı.

Turgut Özal Tıp Merkezi binasında gerçekleşen açılış törenine Malatya Valisi Vasip Şahin, Rektör Prof. Dr. Cemil Çelik, Yeşilyurt İlçesi Kaymakamı Nesim Babahanoğlu, Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Kavuk, Sosyal Güvenlik İl Müdürü Mustafa Yılmaz, Malatya İli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Şükrü Özdemir, rektör yardımcıları, rektör danışmanları, fakülte dekanları ve çok sayıda akademisyen ile hekim katıldı.

İnsanoğlunun ve milletlerin en önemli ihtiyaçlarından birinin neslin devam etmesi olduğunu belirten Malatya Valisi Vasip Şahin, "Her insanın neslini devam ettirme hakkına sahip olduğunu düşünürsek, bu açılan tesislerin o hakkın kullanımı açısında ve o görevin ifa edilmesi noktasında ne derece önemli olduğunu daha iyi kavramış oluruz. Bu merkezin bölgemize ve coğrafyamıza önemli katkılar sunacağı noktasında, inanarak bu hizmeti veren değerli akademisyenlerimiz kadar ben de inanıyor ve bunu önemsiyorum. Bu merkezin hizmete girmesiyle şehrimize bir marka değeri daha katılmış oluyor. İnönü Üniversitesi taklit eden ve günü kurtaran bir üniversite anlayışı yerine, hızla telif eden, inovasyon yapan, dünyada iddia sahibi olan ve birtakım araştırmalara ev sahipliği yapan bir üniversite anlayışına hizmet etmektedir." şeklinde konuştu.

Turgut Özal Tıp Merkezi gibi önemli ve büyük bir hastanenin en az 10 yıl öncesinde Tüp Bebek Merkezine sahip olması gerektiğini ifade eden Rektör Prof. Dr. Cemil Çelik şunları söyledi: "Böylesine önemli bir merkez, çok önceden Malatya'ya kazandırılmalıydı. Bu önemli bir eksiklikti. Diğer önemli bir husus ise, bu merkezde hizmet verecek olan insan kalitesidir. Bu merkez, görevini dürüst bir şekilde lâyıkıyla yapabilecek niteliğe sahip insanların elinde yürütülmesi gereken bir merkezdir. Çünkü burada yapılacak herhangi bir yanlışlık, gelecekle ilgili telafisi mümkün olmayan birçok problemleri de beraberinde getirebilir. Üniversiteler, şehirdeki diğer kurumların yaptığı işleri yapacaklar; ancak onun fevkinde işler de yapacaklardır. Bu noktada Tüp Bebek Merkezinde yapılan işlerin daha akademik ve bilimsel düzeyde gerçekleşmesi gerekmektedir. Yani önemli olan, sadece çiftlerin çocuk sahibi olması değil, aynı zamanda sağlıklı çocuk sahibi olmalarıdır. Bu açıdan Türkiye'de de ihtiyacını duyduğumuz böyle ileri bir laboratuvarın kurulması konusunda da gayret sarf etmemiz gerektiğinin bilincindeyiz. Umuyorum ki, en kısa zamanda bunu da sağlarız ve hem ilimize hem de içerisinde bulunduğumuz coğrafyaya hizmet etme noktasında mesafe kat ederiz."

İnönü Üniversitesinin bir takım, Tıp Fakültesi ve Turgut Özal Tıp Merkezinin de bu takımın önemli oyuncularından bir tanesi olduğunu vurgulayan Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ünsal Özgen ise şöyle konuştu: "Bu takım, bu güne kadar hiç kuralsız oyun oynamadı. Hiç maçın sonunu düşünmeden sahaya çıkmadı.  Bugün bu maçın başlangıcını görmektesiniz. Tüp Bebek Merkezi bizim için bir başlangıçtır. Burada önemli olan konu ise, seçilmiş embriyoların, hasta olmayan embriyoların anne rahmine transferi sonucu sağlıklı bir nesil elde edebilmek. Çocuk sahibi olmak her insanın hakkıdır. Ama daha önemlisi, sağlıklı çocuk sahibi olmak her insanın hakkı olmalıdır. Ülkemizde bu konuda ciddi sıkıntılar vardır. Kamu kuruluşlarında, Türkiye'nin tamamının veya en azından ihtiyacın önemli bir kısmını karşılayacak bir Preimlantasyon Genetik Tanı Merkezi yoktur. Bizim nihayetinde gitmek istediğimiz yer, hem akademik olarak hem de preimlantasyon genetik tanıyla sadece bu ülkenin değil, bu coğrafyanın merkezi olmaktır. Bugüne kadar her işin başlangıcında sonunu hesapladık ve aynı şekilde bu işte de preimlantasyon tanı konusunda da Türkiye'nin merkezi olacağız."

Üniversitelerin insanlığın düşünce ve bilim dünyalarına, ülkenin damgasını, markasını vurmaya çalışan kurumlar olduğunu belirten Turgut Özal Tıp Merkezi Başhekimi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Aslan, "Yaşadığımız son süreçlerde, İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi, marka değerini artıracak faaliyetlerine hız vermiş ve vermeye devam etmektedir. Daha çok kurumsal kimliği geliştirecek süreçler izlenmektedir. Bu vesile ile daha güçlü ve sarsılmaz ve kişiye bağlı olmayan bir yapı oluşturulmaya çalışılmaktadır. Çabalarımız insan ve hizmet odaklı bir süreci içeriyor. Gören bir gözle baktığımızda, kurumumuzdaki değişimin temelinde emek, göz nuru ve derin bir fedakârlık olduğunu göreceksiniz. İşte sadece Malatya'da değil tüm Türkiye'de önemli bir yatırım olan Tüp Bebek Merkezinin açılışını yapıyoruz. 1 milyon 224 bin TL maliyetle ülkemizde marka değeri olan merkezlerden daha donanımlı bir ünite oluşturuldu. Bütün üniversite hastaneleri diplerde yaşam mücadelesi verirken, bizler, üst yönetimimiz, hocalarımız ve tüm çalışanlarımız ile sonuna kadar mücadele etmekteyiz. Bütün Malatyalılar ve milletimiz, İnönü Üniversitesi ve Turgut Özal Tıp Merkezinde güzel işlerin yapıldığını ve yapılmaya devam edeceğini bilmelidir." dedi.

Konuşmasında kendi ana bilim dalı ile ilgili bilgiler veren Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Ilgın Türkçüoğlu, "Çocuk sahibi olamayan çiftlerin kısırlık nedeni ve tedavisi konularında yapılan hizmetlerin yanı sıra bu tarihten itibaren tüp bebek tedavisi gerektiren çiftlerimize yine merkezimizde tedavilerine devam edebilmemiz son derece önemlidir. Kamu hastanelerinde açılan ilk Tüp Bebek Merkezi olma özelliğini taşıyan merkezimiz, kısır çiftlerin tüp bebek tedavilerini daha az maliyetle yapabilmelerine imkân sağlayacaktır. Merkezimiz, ileri teknoloji cihazlarla donatılmış daha modern bir yapıya sahiptir." dedi. 

Bebeği olamayan çiftlere bu konuda yardımcı olmanın Tüp Bebek Merkezlerinin ana hedefi olduğunu belirten Tüp Bebek Merkezi klinik sorumlusu Doç. Dr. Abdullah Karaer, bu hedefin yanı sıra kendi hedeflerinin de konuyla ilgili özgün, ülkeye ve dünyaya katma değer sağlayan bilimsel araştırmalar ve bilimsel yayınlar yapmak olduğunu ifade etti. Doç. Dr. Karaer, "Tüp bebek 1970'li yılların sonunda kısırlık tedavisi nedeniyle geliştirilmiş olup, günümüzde ise hemen hemen tüm kısırlık tedavisinde farklı protokollerle tedavi alanı olan bir yöntemdir. İlk defa 1978 yılında Edwards ve Stepto tarafından tüp bebek sonrası ilk başarılı doğum gerçekleştirilmiş, son 35 yıl içerisinde tüp bebek tedavisi ile dünyaya gelen bebek sayısı 5 milyona yaklaşmıştır. Ülkemizde ise bu sayı 50 bin civarındadır. Son 35 yılın içerisinde tüp bebekte araştırma ve geliştirme baş döndürücü bir şekilde devam etmektedir. Dünyada her altı kişiden biri bebek sahibi olmakta zorlanmaktadır. Ülkemizde, Sağlık Bakanlığının verilerine göre, 2 milyonun üzerinde çift bebek sahibi olmakta zorluk çekmektedir. Buna karşılık ülkemizde 130'un üzerinde tüp bebek merkezi faaliyet göstermektedir. Ancak 42 bin tüp bebek tedavisi uygulanabilmektedir. Merkezlerin iller dağılımına baktığımızda 45'inin İstanbul'da, 21'inin Ankara'da lokalize olduğu, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde ise sadece 10 merkezin bulunduğu saptanmıştır. Bu merkezlerin yaklaşık 100'ü özel, 30'a yakını ise kamuya aittir. Malatya'da kamuya ait ilk Tüp Bebek Merkezi olması hasebiyle bölgede önemli bir ihtiyaca cevap verecektir." şeklinde konuştu.


 
Spam Traps